Resultater fra landskampe
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Dame-A

Nedenfor ses resultater og målscorere - bemærk, at resultater altid er angivet i lokal tid

 

EM-kvalifikation
DA Onsdag 25/03 kl. 17.00
Mestska sportovni Hala, Plzen
CZE-DEN 21-26 (14-15)
Målscorere: Stine Jørgensen 6, Anne Mette Hansen 3, Sarah Iversen 3, Stine Bodholt 3, Kathrine Heindahl 2, Trine  Østergaard 2, Mette Tranborg 2, Mia Rej 1, Louise Burgaard 1, Mie Højlund 1, Line Jørgensen 1, Fie Woller 1 
DA Lørdag 24/03 kl. 16.10
Ceres Arena, Aarhus
DEN-CZE 21-20 (13-9)
Målscorere: Stine Jørgensen 4, Anne Mette Hansen 2, Kathrine Heindahl 2, Mie Højlund 2,, Stine Bodholt 2 ,Lærke Nolsøe 2, Mette Tranborg 2, Fie Woller 2, Simone Böhme 1, Trine Østergaard 1, Line Jørgensen 1

 

VM 2017 i Tyskland
DA Lørdag 2/12 kl. 20.30
EWE Arena, Oldenburg
DEN-MNE 24-31 (12-17)
Målscorere: Lotte Grigel 5, Mette Tranborg 5, Sarah Iversen 3, Kathrine Heindahl 3, Stine Jørgensen 3, Maria Fisker 2, Fie Woller 2, Simone Bøhme 1
DA Søndag 3/12 kl. 20.30
EWE Arena, Oldenburg
JPN-DEN 18-32 (5-16)
Målscorere: Kathrine Heindahl 5, Simone Bøhme 5, Stine Jørgensen 5, Sarah Iversen 3, Maria Fisker 3, Fie Woller 3, Line Haugsted 3, Kristina Kristiansen 2, Lotte Grigel 1,
Mette Tranborg 1, Louise Burgaard 1
DA Tirsdag 5/12 kl. 20.30
EWE Arena
DEN-TUN 37-19 (15-6)
Målscorere: Line Jørgensen 6, Sarah Iversen 5, Lotte Grigel 5, Fie Woller 4, Kathrine Heindahl 4, Stine Jørgensen 4, Kristina Jørgensen 3, Line Haugsted 2, Maria Fisker 1,
Simone Bøhme 1, Mette Tranborg 1, Kristina Kristiansen 1
DA Onsdag 6/12 kl. 20.30
EWE Arena
BRA-DEN 20-22 (13-13)
Målscorere: Stine Jørgensen 9, Kathrine Heindahl 6, Maria Fisker 2, Simone Bøhme 2, Fie Woller 1, Mette Tranborg 1, Trine Østergaard 1
 DA Fridag 8/12 kl. 20.30
EWE Arena, Oldenburg
DEN-RUS 27-32 (11-12)
 Målscorere: Maria Fisker 5, Fie Woller 5, Kathrine Heindahl 4, Line Jørgensen 4, Stine Jørgensen 3, Mette Tranborg 2, Kristina Jørgensen 2, Sarah Iversen, Line Haugsted 1
1/8 finale
 DA Søndag 10/12 kl. 20.30
GETEC Arena, Magdeburg
GER-DEN 17-21 (7-11)
Målscorere: Mette Tranborg 5, Stine Jørgensen 5, Kathrine Heindahl 3, Trine Østergaard 3, Sarah Iversen 2, Fie Woller 2, Lotte Grigel 1
Kvartfinale
DA Tirsdag 12/12 kl. 17.30
Arena Leipzig, Leipzig
SWE-DEN 26-23 (13-11)
Målscorere: Mette Tranborg 7, Stine Jørgensen 6, Fie Woller 2, Kathrine Heindahl 2, Trine Østergaard 2, Maria Fisker 1, Lotte Grigel 1, Line Jørgensen 1 Line Haugsted 1

 

Træningskampe
DA Lørdag 25/11 kl. 16.10
Frederikshavn
DEN-SWE 26-25 (14-14)
Målscorere: Stine Jørgensen 6, Louise Burgaard 4, Mette Tranborg 3, Line Haugsted 3, Kathrine Heindahl 2, Lotte Grigel 2, Line Jørgensen 2, Trine Østergaard 2, Maria Fisker 1, Fie Woller 1
DA Mandag 27/11 kl. 19.15
Arena Älvhögsborg, Trollhättan
SWE-DEN 23-17 (12-6)

MålscorereFie Woller 4, Stine Jørgensen 4, Louise Burgaard 3, Kathrine Heindahl 2, Lotte Grigel 2,
Maria Fisker 1, Mette Tranborg 1

 

 EM-Kvalifikation
DA

Fredag 27/9 kl. 21.00
Farum Arena, Farum

DEN-SLO 28-22 (12-11)
Målscorere: Katrine Heindahl 8, Stine Jørgensen 6, Mette Tranborg 5, Line Haugsted 5, Maria Fisker 2, Fie Woller 2
DA Søndag 1/10 kl. 15.00
Laugardalshöll
ISL-DEN 14-29 (4-13)

Målscorere: Mette Tranborg 8, Fie Woller 4, Stine Jørgensen 4, Line Haugsted 3, Sarah Iversen 2, Trine Østergaard 2, Annette Jensen 2, Pauline Bøgelund 1, Maria Fisker 1,
Kristina Kristiansen 1, Rikke Iversen 1

 

Træningskamp, juni 2017
DA Torsdag 8/6 kl. 21.00   
Ceres Arena, Aarhus
DEN - GER 17-22 (11-13)

Målscorere: Kathrine Heindahl 5, Fie Woller 4, Stine Jørgensen 3, Line Haugsted 3, Anne Mette Hansen 1, Mette Tranbrog 1. 

 

Golden League i Frankrig 2017
DA Torsdag 16/3 kl. 20.30
Salle Antarés au Mans, Le Mans
DEN - FRA 21-29 (5-14)

Målscorere:  Pauline Bøgelund 1, Fie Woller 1, Stine Bodholdt Nielsen 3, Kathrine Heindahl 4, Mette Tranborg 1, Lærke Christensen 1, Anne Mette Hansen 8, Anna Sophie Okkels 1,
Annette Jensen 1

DA Lørdag 18/3 kl. 17.00         
Palais des Sports d´Orlèans 
DEN - RUS 30-34 (15-18)
Målscorere:  Trine Østergaard 1, Fie Woller 3, Lærke Nolsøe 2, Stine Bodholt Nielsen 3, Sarah Iversen 2, Stine Jørgensen 4, Mie Højlund 2, Line Haugsted 9, Anna Sophie Okkels 4
DA  Søndag 19/3 kl. 15.30          
Palais des Sports d´Orlèans 
DEN - NOR 23-31 (10-16)
Målscorere:    Pauline Bøgelund 2, Fie Woller 2, Lærke Nolsøe 3, Lotte Griegel 1, Sarah Iversen 3, Kathrine Heindahl 3, Stine Jørgensen 2, Mie Højlund 1, Lærke Christensen 1, Anne Mette Hansen 4, Line Haugsted 1

 

Vælg forbund

Luk