Resultater fra landskampe
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Dame-U19/20

Nedenfor ses resultaterne af de seneste dame-U19/20 landskampe. Bemærk, at spilletider altid angives i lokal tid.

  

VM i Ungarn
DU20

Mandag 2/7 kl. 10.00
Debrecen

DEN - ANG 25-20 (14-10)

Målscorere: Emma Friis 7, Laura Cecilie Jensen 5, Line Mai Hougaard 5, Caroline Svarre 3, Helena Elver Hagesø 3, Stine Nørklit Lønborg 1, Emilie Ytting Pedersen 1

DU20 Onsdag 4/7 kl. 18.00
Debrecen
JPN - DEN  23-33 (9-17)
Målscorere: Mathilde Hylleberg 6, Helene Kindberg Hansen 5, Nikoline Lundgren 4, Emma Cecilie Friis 4, Louise Ellebæk 3, Stine Jørgensen 3, Helena Elver Hagesø 2, Stine Nørklit Lønborg 2, Emilie Ytting Pedersen 1,  Laura Cecilie Jensen 1, Caroline Svarre 1, Kamilla Bruus 1
 DU20 Torsdag 5/7 kl. 16.00
Debrecen
DEN - PAR  37-23 (19-11)
Målscorere: Nikoline Lundgren 7, Emma Cecilie Friis 6, Laura Cecilie Jensen 6, Stine Nørklit Lønborg 4, Line Mai Hougaard 4, Louise Ellebæk 3, Emilie Ytting Pedersen 2, Caroline Svarre 2, Kamilla Bruus 1, Stine Jørgensen 1, Helene Kindberg Hansen 1
DU20 Lørdag 7/7 kl. 15.30
Debrechen
ROU - DEN 23-42 (8-20)
Målscorere: Nikoline Lundgren 8, Line Mai Hougaard 5, Laura Cecilie Jensen 5, Kamilla Bruus 4, Emma Cecilie Friis 4, Louise Ellebæk 3, Helene Kindberg Hansen 3, Stine Nørklit Lønborg 2, Helena Elver Hagesø 2, Emilie Ytting Pedersen 2, Stine Jørgensen 2, Mathilde Hylleberg 2 
DU20 Søndag 8/7 kl. 20.00
Debrecen
DEN - NED 25-24 (14-15)
Målscorere: Nikoline Lundgren 5, Line Mai Hougaard 4, Louise Ellebæk 4, Emma Cecilie Friis 3, Laura Cecilie Jensen 3, Helena Elver Hagesø 2, Kamilla Bruus 2, Emilie Ytting Pedersen 1, Mathilde Hylleberg 1 
 DU20 Tirsdag 10/7 kl. 20.45
Debrecen

DEN - GER
1/8 finale

 25-24 (9-12)
Målscorere: Emma Cecilie Friis 9, Line Mai Hougaard 5, Laura Cecilie Jensen 3, Helena Elver Hagesø 3, Helene Kindberg Hansen 2,  Stine Nørklit Lønborg 1, Kamilla Bruus 1, Caroline Svarre 1, Nikoline Lundgren 1
DU20 Onsdag 11/7 kl. 20.45
Debrecen
KOR - DEN
1/4 finale
 24-16 (7-11)
Målscorere: Emma Cecilie Friis 5, Louise Ellebæk 3, Helena Elver Hagesø 2, Stine Nørklit Lønborg1, Line Mail Hougaard 1, Emilie Pedersen 1, Laura Cecilie Jensen 1, Stine Jørgensen 1, Helene Kindberg Hansen 1
DU20 Fredag 13/7 kl. 15.00
Debrecen
ROU - DEN
Placering 5-8
 20-29 (11-13)
Målscorere: Helena Elver Hagesø 6, Emma Cecilie Friis 5, Mathilde Hylleberg 5, Louise Ellebæk 4, Stine Nørklit Lønborg 3, Stine Jørgensen 2, Nanna Andersen 2, Kamilla Bruus 1, Laura Cecilie Jensen 1
DU20 Lørdag 14/7 kl. 15.00 NED - DEN
Placering 5-6
 32-28 (14-16)
Målscorere: Laura Cecilie Jensen 10, Stine Nørklit Lønborg 4, Emma Cecilie Friis 3, Helena Elver Hagesø 3, Line Mai Hougaard 2, Kamilla Bruus 2, Louise Ellebæk 2, Mathilde Hylleberg 2 

  

EM i Slovenien
DU19

Torsdag 27/7 kl. 17.00

Celje

DEN - POR 32-16 (16-8)
Målscorere: Line Mai Hougaard 5, Emma Friis 5, Ida-Marie Dahl 5, Sarah Stougaard 4, Emma Skou Larsen 4, Andrea West Bendtsen 2, Kristina Jørgensen 2, Anna Sofie Filtenborg 1, Nicoline Olsen 1, Nanna Hinnerfeldt Andersen 1, Nikoline Lundgreen 1, Laura Jensen 1
DU19

Fredag 28/7 kl. 17.00

Celje

MNE - DEN
18-26 (10-14)
Målscorere: Kristina Jørgensen 7, Emma Friis 5, Laura Jensen 3, Ida-Marie Dahl 2, Nikoline Lundgreen 2, Sarah Stougaard 2, Caroline Svarre 1, Nicoline Olsen 1, Anne Sofie Filtenborg 1, Line Mai Hougaard 1, Andrea West Bendtsen 1
DU19

Søndag 30/7 kl. 19.00

Celje

DEN - SLO 26-20 (16-11)
Målscorere: Line Mai Hougaard 4, Louise Ellebæk 4, Kristina Jørgensen 3, Ida-Marie Dahl 3, Nikoline Lundgreen 3, Laura Jensen 3, Emma Friis 2, Line B. Larsen 1, Caroline Svarre 1, Anne Sofie Filtenborg 1, Andrea West Bendtsen 1
DU19 Tirsdag 1/8 kl. 19.00
Celje
FRA - DEN 25-27 (14-15)
Målscorere: Emma Friis 7, Andrea West Bendtsen 3, Line Mai Hougaard 3, Sarah Stougaard 3, Laura Jensen 3, Kristina Jørgensen 2, Ida-Marie Dahl 2, Nikoline Lundgreen 1, Nanna Hinnerfeldt Andersen 1, Nicoline Olsen 1, Louise Ellebæk 1
DU19 Onsdag 2/8 kl. 19.00
Celje
DEN - GER 22-21 (14-6)
Målscorere: Sarah Stougaard 8, Ida-Marie Dahl 6, Line Mai Hougaard 3, Line Berggren Larsen 2, Laura Jensen, Andrea West Bendtsen 1, Caroline Svarre 1
DU19

Fredag 4/8 kl. 19.30

Celje

DEN - RUS
Semifinale
27-28 (15-13)
Målscorere: Kristina Jørgensen 9, Ida-Marie Dahl 4, Emma Friis 4, Louise Ellebæk 4, Andrea West Bendtsen 2, Line Mai Hougaard 1, Nicoline Olsen 1, Line Berggren Larsen 1, Laura Jensen 1
DU19

Søndag 6/8 kl. 15.00

Celje

HUN - DEN
Bronze-kamp
26-28 (13-14)
Målscorere: Kristina Jørgensen 8, Louise Ellebæk 8, Ida-Marie Dahl 6, Nicoline Olsen 4, Emma Friis 1, Line Mai Hougaard 1
Scandinavian Open Championship (SOC)
DU19

Torsdag 20/7 kl. 18.00

Helsingborg, Sverige

DEN - NOR 34-22 (18-12)
Målscorere:  Line Hougaard 7, Ida-Marie Dahl 5, Kristina Jørgensen 4, Nikoline Lundgreen 3, Sarah Stougaard 3, Anne Sofie Filtenborg 2, Louise Ellebæk 2, Nicoline Olsen 2, Emma Friis 2, Laura Jensen 2, Andrea West Bendtsen 1, Caroline Svarre 1
DU19

Fredag 21/7 kl. 18.00

Helsingborg, Sverige

ISL - DEN
21-26 (8-12)
Målscorere: Sarah Stougaard 6, Line Mai Hougaard 4, Kristina Jørgensen 3, Nikoline Lundgren 3, Mathilde Hylleberg 3, Andrea W. Bendtsen 2, Line B. Larsen 2, Emma Friis 1, Ida-Marie Dahl 1, Laura Jensen 1
DU19

Lørdag 22/7 kl. 12.00

Helsingborg, Sverige

SWE - DEN
22-31 (12-20)
Målscorere: Ida-Marie Dahl 6, Kristina Jørgensen 5, Line Mai Hougaard 3, Nicoline Olsen 3, Sarah Stougaard 3, Nanna H. Andersen 2, Emma Friis 2, Mathilde Hylleberg 2, Laura Jensen 1, Nikoline Lundgren 1, Line B. Larsen 1, Anne Sofie Filtenborg Nielsen 1, Andrea W. Bendtsen 1
Træningsturnering i Ungarn
DU19 Torsdag 13/7 kl. 16.00  
Balatonboglár, Ungarn 
DEN - ROU 26-22 (14-10)

Målscorere: Emma Friis 6, Laura Jensen 5, Line Hougaard 3, Kristina Jørgensen 3, Ida-Marie Moesgaard 3, Andrea West Bendtsen 2, Sarah Stougaard 2,

Louise Ellebæk 1, Nicoline Olsen 1

DU19 Fredag 14/7 kl. 16.00          
Balatonboglár, Ungarn
DEN - SLO  32-16 (16-7) 

Målscorere:    Louise Ellebæk 5, Nikoline Lundgreen 5, Sarah Stougaard 5, Line Hougaard 3, Kristina Jørgensen 2, Caroline Svarre 2, Anne Sofie Filtenborg 2,

Nicoline Olsen 2, Emma Friis 2, Laura Jensen 2, Andrea West Bendtsen 1, Ida-Marie Dahl 1

DU19 Lørdag 15/7 kl. 10.30
Balatonboglár, Ungarn
DEN - HUN  29-29 (15-16) 

Målscorere: Kristina Jørgensen 8, Ida-Marie Dahl 5, Louise Ellebæk 4, Emma Friis 4, Andrea West Bendtsen 2, Line Hougaard 2, Sarah Stougaard 2, Nicoline Olsen 1, Laura Jensen 1

Landskampe mod Holland
DU19 Lørdag 27/5 kl. 16.30  
Hobro
DEN - NED 29-24 (15-8)
Målscorere: Kristina Jørgensen 6, Ida Marie Dahl 5, Line Berggren Larsen 4, Emma Friis 4, Helene Kindberg Hansen 3, Nikoline Lundgren 2, Anne Sofie Filtenborg 1, Andrea West Bendtsen 1, Louise Ellebæk 1, Sarah Stougaard 1, Kamilla Bruus 1
DU19 Torsdag 28/5 kl. 11.30          
Farsø
DEN - NED 32-24 (19-9)
Målscorere:  Sarah Stougaard 6, Ida Marie Dahl 5, Nikoline Lundgren 4, Line M. Hougaard 3, Nicoline Olsen 3, Emma Friis 2, Louise Ellebæk 2, Anne Sofie Filtenborg 2, Kristina Jørgensen 2, Andrea West Bendtsen 1, Mette Brandt Nielsen 1, Nanna Hinnerfeldt 1

Vælg forbund

Luk