Resultater fra landskampe
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Herre-U18/19

Nedenfor ses resultater og målscorere - bemærk at resultater altid er angivet i lokal tid

LK mod Frankrig
HU20

Torsdag 5/4 kl. 18.00     
Ribe Idrætscenter

DEN - FRA
     27-27 (17-13)                       

Målscorere: Simon Pytlick 6, Oliver Juhl 4, Jon Katballe Christensen 3, Mathias Cambell 3, Mads Hoxer Hangaard 3, Marcus Stroustrup 2, Lauritz Reinholdt Legér 2, Emil Jessen 2, Jeppe Cieslak 1, Steven P. Jacobsen 1 

HU20 Lørdag 7/4 kl. 13.30   
Skærbæk Fritidscenter
DEN - FRA
    32-25 (14-14)

Målscorere: Kristian Olsen 6, Lauritz Reinholdt Legér 4, Mads Lenbroch 4, Simon Pytlick 4, Oliver Juhl 2, Mikkel Damgaard 2, Jeppe Cieslak 2, Mads Hoxer Hangaard 2, Emil Jessen 2, Peter Lund 1, Thomas Kjærgaard 1, Marcus Stroustrup 1, Thor Christensen 1

 

HU18 LK mod Holland
HU18 Torsdag 4/1 kl. 19.00
Skærbæk
DEN - NED  40-17 (20-10)
Målscorere: Lauritz Reinholdt Legér 6, Jacob Overgaard 4, Mads Emil Lenbroch 4, Oliver Refsgård 4, Thomas Kjærgaard 4, Tobias Bay 4, Mathias R. Campbell 4, Thor Christensen 3, Jon Katballe Christensen 3, Gustav Salhøj 2, Marcus Stroustrup 1, Rasmus G. Matthiesen 1
HU18 Fredag 5/1 kl. 18.00
Skærbæk
DEN - NED  38-21 (16-12)

Målscorere: Jeppe Cieslak 7, Simon Pytlick 7, Kristian Olesen 6, Peter Lund 4, Emil Jessen 4, Johan T. Kofoed 2, Malte L. Schnoor 2, Steven P. Jacobsen 2, Mikkel Damgaard 2, Mikkel Ebeling 1, Anton Filtenborg 1

 

VM i Georgien 2017
HU19 Tirsdag 8/8 kl. 12.00
Tbilisi
DEN - EGY 29-28 (16-12)
Målscorere: Mathias Gidsel 8, Emil Lærke 5, Emil Jakobsen 5, Lukas Jørgensen 4, Mikkel Beck Jørgensen 2, Moussa Lihn Dembele 1, Marcus Rahbek 1, Anders Agger Pedersen 1, Nikolai Vinther 1, Jeppe F. Hauskov 1
HU19 Torsdag 10/8 kl. 16.00
Tbilisi
BRN - DEN 35-31 (20-16)
Målscorere: Emil Lærke 10, Nikolai Vinther 6, Emil Jakobsen 5, Frederik Hansen 3, Lukas Jørgensen 2, Moussa Dembele 1, Bjarke Jørgensen 1, Anders Pedersen 1, Jeppe Hauskov 1, Jens Dolberg 1 
HU19 Fredag 11/8 kl. 20.00
Tbilisi
DEN - SWE 29-26 (14-14)
Målscorere: Mathias Gidsel 8, Emil Lærke 6, Emil Jakobsen 5, Moussa Dembele 3, Bjarke Jørgensen 2, Lukas Jørgensen 2, Nikolai Vinther ,1 Jeppe Hauskov 1, Jens Dolberg 1
HU19

Søndag 13/8 kl. 16.00

Tbilisi

DEN - NOR 33-20 (14-11)
Målscorere:  Emil Jakobsen 8, Lukas Jørgensen 5, Emil Lærke 4, Anders Agger Pedersen, Nikolai Vinther 3, Moussa Dembele 2, Bjarke Jørgensen 2, Mathias Gidsel 2, Mikkel Jørgensen 1, Jens Dolberg 1, Frederik Hansen 1
HU19 Mandag 14/8 kl. 14.00
Tbilisi
FRA - DEN 35-26 (19-15)
Målscorere: Mathias Gidsel 6, Lukas Jørgensen 4, Emil Jakobsen 3, Nikolai Vinther 3, Frederik Hansen 3, Anders Agger 2, Jens Dolberg Plougstrup 2, Moussa Dembele 1, Emil Lærke 1, Marcus Rahbek 1, 
HU19 Onsdag 16/8 kl. 18.30 
Tbilisi
DEN - GER 28-24 (12-11)
Målscorere: Emil Lærke 12, Emil Jakobsen 4, Mathias Gidsel 3, Nikolai Vinther 3, Frederik Hansen 3, Jens Dolberg Plougstrup 2, Andreas Magaard 1
HU19 Torsdag 17/8 kl. 18.45
Tbilisi
DEN RUS 37-28 (21-15)
Målscorere: Emil Jakobsen 9, Emil Lærke 7, Mathias Gidsel 4, Frederik Hansen 4, Nikolai Vinther 3, Jens Dolberg Plougstrup 3, Lukas Jørgensen 3, Moussa Dembele 1, Andreas Magaard 1, Bjarke Nybo Jørgensen 1, Jeppe F. Hauskov 1, 
HU19 Lørdag 19/8 kl. 18.00

FRA - DEN

Semi-finale

35-27 (17-12)
Målscorere: Emil Lærke 8, Mathias Gidsel 4, Jens Dolberg Plougstrup 3, Marcus Rahbek 2, Emil Jakobsen 2, Mikkel Jørgensen 2, Jeppe F. Hauskov 2, Moussa Dembele 1, Bjarke Nybo Jørgensen 1, Nikolai Vinther 1, Frederik Hansen 1
HU19 Søndag 20/8 kl. 15.30 

CRO - DEN

Bronze-kamp

29-30 (16-17)
Målscorere:   Nikolai Vinther 8, Emil Lærke 5, Emil Jakobsen 5, Mathias Gidsel 4, Lukas Jørgensen 4, Bjarke Nybo Jørgensen 3, Jens Dolberg Plougstrup 1

 

Scandinavian Open Championship (SOC)
HU19 Fredag 28/7 kl. 17.00     
Langhus, Norge
SWE - DEN  30-33 (15-19)
Målscorere: Jeppe Favrholt Hauskov 9, Emil Lærke 6, Emil Jakobsen 4, Mathias Gidsel 4,Nikolai Vinther 4, Lukas Jørgensen 2, Rasmus Meyer Ejlersen 2, Frederik E. Hansen 1, Anton Laursen 1
HU19      Lørdag 29/7 kl. 16.00      
Langhus, Norge
DEN - POL
34-25 (15-15)
Målscorere: Emil Jakobsen 6, Mathias Gidsel 5, Nikolai Vinther 5, Jens Dolberg Plougstrup 5, Moussa Lihn Dembele 4, Marcus Rahbek 4, Jeppe Favrholt Hauskov 2, Rasmus Meyer Ejlersen 1, Bjarke Nybo Jørgensen 1, Lukas Jørgensen 1
HU19 Søndag 29/7 kl. 12.00        
Langhus, Norge
NOR - DEN 28-30 (14-16)
Målscorere: Emil Lærke 7, Emil Jakobsen 7, Bjarke Nybo Jørgensen 3, Jens Dolberg Plougstrup 3, Lukas Jørgensen 2, Nikolai Vinther 2, Mathias Gidsel 2, Moussa Lihn Dembele 1, Andreas Magaard 1, Marcus Rahbek 1, Jeppe Favrholt Hauskov 1

 

EYOF i Ungarn + LK (20/7)
HU17 Torsdag 20/7 kl. 17.30
Györ
HUN - DEN 31-24 (17-14)
Målscorere: Jeppe Cieslak 6, Lauritz Reinholdt Legér 4, Simon Pytlick 3, Oliver Norlyk 3, Oskar Rasmussen 2, Mathias R. Campbell 2, Emil Jessen 2, Mads Emil Lenbroch 2,
HU17 Mandag 24/7 kl. 14.10
Györ
CRO - DEN 22-22 (11-11)
Målscorere: Simon Pytlick 7, Emil W. Madsen 6, Mathias R. Campbell 3, Jeppe Cieslak 1, Lauritz Reinholdt Legér 1, Mads Emil Lenbroch 1, Oskar Rasmussen 1, Markus Kristian Skov 1, Steven Plucnar Jacobsen 1
HU17 Tirsdag 25/7 kl. 16.10
Györ
DEN - GER 26-29 (14-16)
Målscorere: Mathias R. Campbell 8, Lauritz Reinholdt Legér 3, Simon Pytlick 3, Christoffer Langerhuus 2, Sasser Sonn 2, Mads Hoxer Hangaard 2, Emil Jessen 2, Mads Emil Lenbroch 1, Emil W. Madsen 1, Markus Kristian Skov 1, Rune B. Løvschall 1
HU17 Onsdag 26/7 kl. 14.10
Györ
DEN - HUN 28-29 (16-18)
Målscorere: Simon Pytlick 10, Emil W. Madsen 7, Markus Kristian Skov 4, Oskar Rasmussen 2, Mathias R. Campbell 1, Emil Jessen 1, Laurits Reinholdt Legér 1, Mads Emil Lenbroch 1, Jeppe Cieslak 1
HU17 Fredag 28/7 kl. 15.25
Györ
DEN - ISL 29-26 (17-11)
Målscorere: Emil W. Madsen 6, Oskar Rasmussen 4, Mads Hoxer Hangaard 4, Mads Emil Lenbroch 4, Mathias R. Campbell 3, Jeppe Cieslak 2, Simon Pytlick 2, Rune B. Løvschall 1, Markus Kristian Skov 1, Emil Jessen 1, Laurits Reinholdt Legér 1
HU17 Lørdag 29/7
Györ
ESP - DEN 28-29 (15-16)
Målscorere: Simon Pytlick 8, Mathias R. Campbell 4, Jeppe Cieslak 3, Mads Hoxer Hangaard 3, Oskar Rasmussen 3, Steven P. Jacobsen 2, Mads Emil Lenbroch 2, Emil Jessen 2, Emil W. Madsen 1, Sasser Sonn 1

 

Træningsturnering i Lübeck 2017
HU19 Torsdag 29/6 kl. 19.15  
Lübeck, Tyskland 
DEN - ISL 33-30 (14-16)
Målscorere: Emil Jacobsen 6, Emil Lærke 5, Nicolai Vinther 5, Marcus Rahbek 3, Mathias Gidsel 3, Jeppe F. Hauskov 3, Jens Dolberg Plougstrup 2, Frederik Hansen 2, Niels Dahl 1, Bjarke Nybo Jørgensen 1, Knud Ronau Larsen 1, Moussa Lihn Demebele 1.
HU19      Fredag 30/6 kl. 18.30        
Lübeck, Tyskland 
DEN - Füchse Berlin (U19) Uofficiel
35-24 (20-9)

Målscorere: Marcus Rahbek 6, Jeppe F. Hauskov 4, Mathias Gidsel 4, Emil Lærke 3, Emil Jacobsen 3, Nicolai Vinther 3, Frederik Hansen 3, Lukas Jørgensen 2 Bjarke Nybo Jørgensen 1, Jens Dolberg Plougstrup 1, Niels Dahl 1

HU19 Lørdag 2/7         
Lübeck, Tyskland
DEN - GER (Finale)   27-24 (14-10) 
Målscorere: Emil Lærke 10, Emil Jakobsen 8, Lukas Jørgensen 4, Frederik Hansen 3, Moussa Lihn Dembele 1, Jens Dolberg Plougstrup 1.

 

Træningsturnering i Dijon 2017
HU17 Torsdag 29/6 kl. 18.00  
Dijon, Frankrig 
DEN - ESP 17-21 (10-13)
Målscorere: Emil W. Madsen 5, Tobias M. Simonsen 4, Anton K. Filtenborg 3, Marcus Stroustrup 2, Kasper Fey Pedersen 1, Jesper N. Ellgaard 1, Johan T. Kofoed 1, Jakob Wolf Rasmussen 1, Magnus T. Larsen 1, Jacob Overgaard 1, Daniel Lundsgaard 1. 
HU17       Fredag 30/6 kl. 20.00        
Dijon, Frankrig 
DEN - FRA
30-33 (13-19) 

Målscorere: Emil W. Madsen 10, Marcus Stroustrup 6, Jacob Overgaard 4, Jakob Wolf Rasmussen 3, Anton K. Filtenborg 2, Kasper Fey Pedersen 2, Mikkel Ebeling 1, Magnus T. Larsen 1. 

HU17 Lørdag 1/7 kl. 18.30        
Dijon, Frankrig 
DEN - TUN 28-19 (12-11) 
Målscorere:  Jacob Overgaard 8, Tobias M. Simonsen 3, Marcus Stroustrup 2, Emil W. Madsen 2, Mikkel Ebeling 2, Anton K. Filtenborg 2, Jakob Wolf Rasmussen 2, Daniel Lundsgaard 2, Johan T. Kofoed 2, Christian Jensen 2, Magnus T. Larsen 1.

 

 

Vælg forbund

Luk