Liga & 1. division
Del

Resultater 2004-2005

Champions League - Damer

Kvalifikation

091004

DEN

Ikast/Bording EH

Maderia Andebol SAD

 38-17

171004

POR

Maderia Andebol SAD

Ikast/Bording EH

20-29

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

Champions League gruppe A

1

Ikast/Bording EH

6

4

1

1

174-163

11

9

2

Dunaferr SE HUN

6

4

1

1

165-141

24

9

3

CBM Astroc Sagunto ESP

6

2

0

4

179-190

-11

4

4

ZRK Buducnost MONET SRB

6

1

0

5

141-165

-24

2

 

090105

DEN

Ikast/Bording EH

Dunaferr SE 

28-27

160105

SRB

ZRK Buducnost MONET

Ikast/Bording EH

22-27

230105

DEN

Ikast/Bording EH

CBM Astroc Sagunto

32-27

300105

DEN

Ikast/Bording EH

ZRK Buducnost MONET

32-25

120205

HUN

Dunaferr SE 

Ikast/Bording EH

25-25

190205

ESP

CBM Astroc Sagunto

Ikast/Bording EH

37-30

 

Champions League gruppe B

1

Viborg HK

6

4

0

2

173-141

32

8

2

Hypo Niederösterich AUT

6

4

0

2

174-157

17

8

3

Dinamo AQUA Volgograd RUS

6

4

0

2

164-160

4

8

4

Nordstrand 2000, Oslo NOR

6

0

0

6

119-172

-53

0

 

070105

AUT

Hypo Niederösterich

Viborg HK

28-27

150105

DEN

Viborg HK

DinamoAQUA Volgograd

22-27

220105

NOR

Nordstrand 2000, Oslo 

Viborg HK

32-27

300105

RUS

DinamoAQUA Volgograd

Viborg HK

29-27

120205

DEN

Viborg HK

Hypo Niederösterich

27-23

190205

DEN

Viborg HK

Nordstrand 2000, Oslo NOR

24-17

 

Champions League gruppe C

1

Slagelse FH

6

5

0

1

153-134

19

10

2

Kometal D.P. Skopje MKD

6

4

0

2

146-127

19

8

3

HC "Lada Togliatti" RUS

6

2

0

4

148-159

-11

4

4

HC "Motor" Zaporozhye UKR

6

1

0

5

132-159

-27

2

 

090105

RUS

HC "Lada Togliatti"

Slagelse FH

24-25

160105

DEN

Slagelse FH

HC "Motor" Zaporozhye

27-22

220105

MKD

Kometal D.P. Skopje

Slagelse FH

20-12

300105

UKR

HC "Motor" Zaporozhye

Slagelse FH

19-30

130205

DEN

Slagelse FH

HC "Lada Togliatti"

33-27

200205

DEN

Slagelse FH

Kometal D.P. Skopje

26-22

 

1/4 finale

110305

AUT

Hypo Niederösterich

Ikast/Bording EH

 32-27

190305

DEN

Ikast/Bording EH

Hypo Niederösterich

32-31

Hypo Niederösterreich, AUT videre med samlet målscore 63-59

 

130305

HUN

Dunaferr SE

Viborg HK

 27-26

190305

DEN

Viborg HK

Dunaferr SE

30-31

Dunaferr SE, HUN videre på point 4-0 efter straffekastafgørelse

 

120305

ESP

Orsan Elda Prestigio

Slagelse FH

 31-34

200305

DEN

Slagelse FH

Orsan Elda Prestigio

28-21

Slagelse FH videre på point 4-0 

 

 1/2 finale

100405

HUN

Dunaferr SE

Slagelse FH

 25-28

170405

DEN

Slagelse FH

Dunaferr SE

21-17

Slagelse FH videre på point 4-0 

 

Finaler

140505

DEN

Slagelse FH

Kometal D.P. Skopje

 27-23

200505

MKD

Kometal D.P. Skopje

Slagelse FH

20-27

 

Cupwinners Cup – Damer

 1/32 finale

081004

DEN

FCK Håndbold

CD Gil Eanes-Lagos 

 41-14

091004

DEN

CD Gil Eanes-Lagos POR

FCK Håndbold

13-38

FCK Håndbold videre på point 4-0 

 

1/16 finale

150105

DEN

FCK Håndbold

KS Zgoda Ruda Slaska 

 34-19

160105

DEN

KS Zgoda Ruda Slaska POL

FCK Håndbold

21-33

FCK Håndbold videre på point 4-0 

 

090105

AUT

McDonal´s Wr. Neustadt

SK Aarhus 

 24-29

160105

DEN

SK Aarhus

McDonal´s Wr. Neustadt

34-19

SK Aarhus videre på point 4-0 

 

1/8 finale

130205

DEN

FCK Håndbold

Larvik HK

 26-32

200205

NOR

Larvik HK

FCK Håndbold

29-24

Larvik HK videre på point 4-0 

 

130205

DEN

SK Aarhus

Podravka Vegeta, Koprinica

 27-27

190205

CRO

Podravka Vegeta, Koprinica

SK Aarhus

29-19

Podravka Vegeta videre på point 3-1 

 

EHF-Cup - damer

1/32 finale

081004

DEN

Horsens HK

BNTU Minsk Region

 31-20

101004

BLR

BNTU Minsk Region

Horsens HK

21-40

Horsens HK videre på point 4-0 

 

1/16 finale

080105

DEN

Horsens HK

Randers HK

 25-23

160105

DEN

Randers HK

Horsens HK

17-28

Horsens HK videre på point 4-0 

 

150105

DEN

RK Medicinar Sabac, SRB

GOG Gudme

 21-35

160105

DEN

GOG Gudme

RK Medicinar Sabac

29-21

GOG Gudme videre på point 4-0

 

1/8 finale

130205

DEN

Horsens HK

Slovan Duslo Sala

 37-29

190205

SVK

Slovan Duslo Sala

Horsens HK

29-25

Horsens HK videre på samlet målscore 62:58

 

120205

DEN

GOG Gudme

Nata AZS AWFiS Gdansk

 43-23

190205

POL

Nata AZS AWFiS Gdansk

GOG Gudme

28-26

GOG Gudme videre på samlet målscore 69:51

 

1/4 finale

130305

HUN

Cornexi Alcoa

Horsens HK

 32-26

200305

DEN

Horsens HK

Cornexi Alcoa

32-29

Cornexi Alcoa, HUN videre med samlet målscore 61-58

 

120305

HUN

FTC Budapest

GOG Gudme

 31-30

200305

DEN

GOG Gudme

FTC Budapest

32-32

FTC Budapest, HUN videre på point 3-1 

 

Champions League - Herrer

Champions League gruppe C

1

Chekhovsky Medvedi RUS

6

5

0

1

197-179

18

10

2

GOG Gudme

6

4

0

2

178-151

27

8

3

RK Gorenje Velenje SLO

6

2

0

4

166-170

-4

4

4

Brestskiy HC Meshkovo BLR

6

1

0

5

143-184

-41

2

 

091004

DEN

GOG Gudme

Brestskiy HC Meshkovo

36-17

161004

RUS

Chekhovsky Medvedi

GOG Gudme

34-33

231004

DEN

GOG Gudme

RK Gorenje Velenje

28-22

301004

DEN

GOG Gudme

Chekhovsky Medvedi

32-26

061104

BLR

Brestskiy HC Meshkovo

GOG Gudme

23-25

141104

SLO

RK Gorenje Velenje

GOG Gudme

29-24

 

Champions League gruppe E

1

BM Ciudad real ESP

6

6

0

0

199-167

32

12

2

KIF Kolding

6

3

0

3

216-202

14

6

3

RK Izvidac Ljubuski BIH

6

3

0

3

183-201

-18

6

4

Pfadi Winterthur SUI

6

0

0

6

168-196

-28

0

 

091004

SUI

Pfadi Winterthur

KIF Kolding

28-38

171004

DEN

KIF Kolding

RK Izvidac Ljubuski

38-29

241004

DEN

KIF Kolding

BM Ciudad Real

31-36

301004

BIH

RK Izvidac Ljubuski

KIF Kolding

37-36

071104

DEN

KIF Kolding

Pfadi Winterthur

28-36

131104

ESP

BM Ciudad Real

KIF Kolding

36-35

 

1/8 finaler

051204

DEN

KIF Kolding

Montpellier HB

 38-29

111204

ESP

Montpellier HB

KIF Kolding

36-25

Montpellier HB, FRA videre på flest scorede mål 65-63

 

041204

DEN

GOG Gudme

Ciudad Real

 29-45

111204

ESP

Ciudad Real

GOG Gudme

34-31

Ciudad Real, ESP videre på point 4-0 

 

Cupwinners Cup - Herrer

1/32 finale

161004

DEN

FCK Håndbold

"Olumpus"-85 Kischinew MOL

 38-24

171004

DEN

"Olumpus"-85 Kischinew 

FCK Håndbold

23-38

FCK Håndbold videre på point 4-0 

 

1/16 finale

071104

SWE

HK Drott Halmstad

FCK Håndbold

 28-36

131104

DEN

FCK Håndbold

HK Drott Halmstad

33-35

FCK Håndbold videre på flest scorede mål 69-63

 

1/8 finale

041204

DEN

FCK Håndbold

Vardar Vatrost. Skopje

 28-29

111204

MKD

Vardar Vatrost. Skopje

FCK Håndbold

27-23

Vardar Vatrost. Skopje, MKD videre på point 4-0 

 

EHF-Cup - Herrer

1/32 finale

051004

DEN

Vadislav 95 Spartek V, BUL

Skjern Håndbold

 18-39

161004

DEN

Skjern Håndbold

Vadislav 95 Spartek V

38-16

Skjern Håndbold videre på point 4-0 

 

1/16 finale

061104

AUT

A1 Bregenz HB

AaB Håndbold

 28-23

141104

DEN

AaB Håndbold

A1 Bregenz HB

24-22

A1 Bregenz HB, AUT videre med samlet målscore 50-47

 

071104

RUS

Lukoil-Dynamo Astrakhan

Skjern Håndbold

 31-30

141104

DEN

Skjern Håndbold

Lukoil-Dynamo Astrakhan

32-37

Lukoil-Dynamo Astrakhan, RUS videre med 4-0 i point

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE