Liga & 1. division
Del

Resultater 2006-2007

Champions League - Damer

Kvalifikation 

141006

Slagelse DT

HB Metz Moselle Lorraine

 31-22

221006

HB Metz Moselle Lorraine

Slagelse DT

22-27

 

141006

CBM Astroc Sagunto

Aalborg DH

 30-24

211006

Aalborg DH

CBM Astroc Sagunto

39-29

 

Champions League gruppe A

1

Krim Ljubljana SLO

6

5

0

1

196-173

23

10

2

Aalborg DH

6

3

0

3

170-163

7

6

3

Cem. La Union-Ribarroja ESP

6

2

0

4

165-178

-13

4

4

Dinamo Volgograd RUS 

6

2

0

4

179-196

-17

4

 

060107

DEN

Aalborg DH

Krim Ljubljana 

26-24

130107

ESP

Cem.La Union-Ribarroja

Aalborg DH

25-23

200107

DEN

Aalborg DH

Dinamo Volgograd

32-26

100207

DEN

Aalborg DH

Cem.La Union-Ribarroja

31-24

170207

SLO

Krim Ljubljana 

Aalborg DH

30-26

250207

RUS

Dinamo Volgograd

Aalborg DH

34-32

 

Champions League gruppe C

1

Larvik HK NOR

6

5

0

1

191-156

35

10

2

Viborg HK

6

4

0

2

189-187

3

8

3

Podrovka CRO 

6

2

0

4

171-197

-26

4

4

HC Leipzig GER

6

1

0

5

184-196

-12

2

 

060107

CRO

Podrovka

Viborg HK

31-31

130107

DEN

Viborg HK

HC Leipzig

39-33

200107

NOR

Larvik HK

Viborg HK

31-19

110207

GER

HC Leipzig

Viborg HK

35-37

170207

DEN

Viborg HK

Podrovka

32-25

240207

DEN

Viborg HK

Larvik HK

32-31

 

Champions League gruppe D

1

Hypo Niederösterich AUT

6

5

0

1

183-165

18

10

2

Slagelse DT

6

3

0

3

155-143

12

6

3

FTC Budapest HUN 

6

2

0

4

177-188

-11

4

4

Kometal Skpoje MNE

6

2

0

4

143-162

-19

4

 

070107

DEN

Slagelse DT

Hypo Niederösterich

31-31

140107

MKD

Kometal Skopje

Slagelse DT

18-19

200107

HUN

FTC Budapest

Slagelse DT

26-34

110207

DEN

Slagelse DT

Kometal Skopje

24-16

180207

AUT

Hypo Niederösterich

Slagelse DT

30-29

250207

DEN

Slagelse DT

FTC Budapest

27-28

 

1/4 finale

170307

DEN

Viborg HK

HC "Lada Togliatti"

 32-32

250307

RUS

HC "Lada Togliatti"

Viborg HK

33-27

 

180307

DEN

Aalborg DH

Hypo Niederösterich

 34-24

230307

AUT

Hypo Niederösterich

Aalborg DH

31-19

 

170307

DEN

Slagelse DT

RK Krim Mercator Ljubljana

 30-23

250307

SLO

RK Krim Mercator Ljubljana

Slagelse DT

26-28

 

1/2 finale

150407

DEN

Slagelse DT

Györi Audi ETO KC

 31-25

220407

HUN

Györi Audi ETO KC

Slagelse DT

22-30

 

Finaler

130507

RUS

HC "Lada Togliatti"

Slagelse DT

 29-29

200507

DEN

Slagelse DT

HC "Lada Togliatti"

32-24

 

Cupwinners Cup - Damer

1/16 finale

070107

DEN

GOG Svendborg TGI

HK Slovan Duslo Sala

 26-25

130107

SLO

HK Slovan Duslo Sala

GOG Svendborg TGI

25-30

 

1/8 finale

170207

FRA

Havre HAC

GOG Svendborg TGI

 26-27

240207

DEN

GOG Svendborg TGI

Havre HAC

26-23

 

1/4 finale

170307

DEN

GOG Svendborg TGI

FTC Budapest

 29-29

240307

HUN

FTC Budapest

GOG Svendborg TGI

28-19

 

EHF-Cup – Damer

 1/32 finale

141006

DEN

FCK Håndbold

BNTU Minsk Region

 40-14

211006

BLR

BNTU Minsk Region

FCK Håndbold

17-21

 

1/16 finale

070107

DEN

FCK Håndbold

C.S. Rulmentul Brasov

 24-29

140107

ROU

C.S. Rulmentul Brasov

FCK Håndbold

25-17

 

060107

GER

Frankfurter HC

Ikast/Bording EH

 24-30

130107

DEN

Ikast/Bording EH

Frankfurter HC

32-29

                     

1/8 finale

180207

DEN

Ikast/Bording EH

CBM Astroc Sagunto

 33-24

240207

ESP

CBM Astroc Sagunto

Ikast/Bording EH

36-33

 

1/4 finale

170307

DEN

Ikast/Bording EH

DVSC-Aquaticum

 26-24

250307

HUN

DVSC-Aquaticum

Ikast/Bording EH

27-26

 

1/2 finale

140407

DEN

Ikast/Bording EH

Orsan Elda Prestigio

 36-35

210407

ESP

Orsan Elda Prestigio

Ikast/Bording EH

27-28

 

Finale

110507

DEN

Ikast/Bording EH

SC Zvezda Zvenigorod

 35-30

200507

RUS

SC Zvezda Zvenigorod

Ikast/Bording EH

31-22

 


Champions League – Herrer

Champions League gruppe D

1

KIF Kolding

6

5

0

1

199-153

46

11

2

Chambery Savoie HB FRA

6

3

1

2

171-163

8

7

3

Wisla Plock POL

6

2

0

4

141-170

-29

4

4

Crvena Zvezda Beograd SRB

6

1

0

5

158-183

-25

2

 

300906

FRA

Chambery Savoie HB

KIF Kolding

26-32

071006

DEN

KIF Kolding

Wisla Plock

35-18

151006

SRB

Crvena Zvezda Beograd

KIF Kolding

30-36

191006

POL

Wisla Plock

KIF Kolding

25-31

041106

DEN

KIF Kolding

Chambery Savoie HB

32-32

121106

DEN

KIF Kolding

Crvena Zvezda Beograd

33-22

 

Champions League gruppe E

1

THW Kiel GER

6

6

0

0

244-170

74

12

2

GOG Svendborg TGI

6

3

0

3

203-180

23

6

3

HMC Constanta ROU

6

2

1

3

172-205

-33

5

4

HC Banik OKD Karvina CZE

6

0

1

5

175-239

-64

1

 

011006

DEN

GOG Svendborg TGI

THW Kiel

28-32

071006

ROU

HCM Constanta

GOG Svendborg TGI

33-28

151006

DEN

GOG Svendborg TGI

HC Banik OKD Karvina

45-32

221006

DEN

GOG Svendborg TGI

HCM Constanta

33-17

021106

GER

THW Kiel

GOG Svendborg TGI

34-32

121106

CZE

HC Banik OKD Karvina

GOG Svendborg TGI

32-37

 

1/8 finaler

021206

HUN

MKB Veszprém KC

KIF Kolding

 32-22

091206

DEN

KIF Kolding

MKB Veszprém KC

31-28

 

031206

DEN

GOG Svendborg TGI

BM Ciudad Real

 28-33

091206

ESP

BM Ciudad Real

GOG Svendborg TGI

31-30

 

Cupwinners Cup - Herrer

1/32 finale

011006

HUN

Komloi BSK-Fütöerömü

Bjerringbro-Silkeborg

 23-23

081006

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

Komloi BSK-Fütöerömü

35-24

 

1/16 finale

041106

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

RK Agram Medvescak Zagreb

 31-20

111106

CRO

RK Agram Medvescak Zagreb

Bjerringbro-Silkeborg

30-29

 

1/8 finale

031206

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

Kadetten Schauffhausen

 30-20

101206

SUI

Kadetten Schauffhausen

Bjerringbro-Silkeborg

30-28

 

1/4 finale

240207

DEN

Bjerringbro-Silkeborg

BM Ademar Leon

 30-26

030307

ESP

BM Ademar Leon

Bjerringbro-Silkeborg

28-27

 

EHF-Cup – Herrer

1/16 finale

051106

BEL

KV Sasja HC

Skjern Håndbold

 27-35

121106

DEN

Skjern Håndbold

KV Sasja HC

29-21

 

041106

DEN

 

FCK Håndbold

RK Prevent Slovenj Gradec

 38-25

111106

SLO

RK Prevent Slovenj Gradec

FCK Håndbold

29-24

 

1/8 finale

031206

DEN

Skjern Håndbold

IK Sävehof

 39-28

101206

SWE

IK Sävehof

Skjern Håndbold

30-25

 

031206

RUS

HC Lukoil-DinamoAstrakhan

FCK Håndbold

 26-27

101206

DEN

FCK Håndbold

HC Lukoil-DinamoAstrakhan

33-28

 

1/4 finale

240207

FRA

Dunkerque HB GrandLittoral

Skjern Håndbold

 23-28

040307

DEN

Skjern Håndbold

Dunkerque HB GrandLittoral

27-25

 

250207

GER

SC Magdeburg

FCK Håndbold

 35-27

030307

DEN

FCK Håndbold

SC Magdeburg

35-39

 

1/2 finale

250307

DEN

Skjern Håndbold

Cai BM Aragón

 29-25

310307

ESP

Cai BM Aragón

Skjern Håndbold

29-24

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE