Liga & 1. division
Del

Resultater 2008-2009

Damer

Kvalifikation til Champions League 

031008

Ikast-Brande EH

SPR Asseco BS Lublin POL

 44-31

041008

SKP Bratislava SVK

Ikast-Brande EH

29-38

051008

Ikast-Brande EH

C.S. Rulmentul-Urban Rasov ROU

45-35

Ikast-Brande EH nr. 1 i kvalifikationsspillet med adgang til gruppespillet i CL

 

Kvalifikation til Champions League 

031008

FCK Håndbold

HC Naisa-Nis GRE

 33-17

041008

HC Motor UKR

FCK Håndbold

17-38

051008

Dunaferr NK HUN

FCK Håndbold

15-22

 FCK Håndbold nr. 1 i kvalifikationsspillet med adgang til gruppespillet i CL

 

Champions League gruppe A

1

Györi AUDI ETO KC, HUN

6

5

0

1

169-145

24

10

2

Ikast-Brande EH

6

3

1

2

171-163

8

7

3

Kometal Gjorce Petrov, MKD

6

2

0

4

149-170

-21

4

4

 Zvezda Zvenigorod, RUS

6

1

1

4

156-167

-11

3

 

011108

Ikast

Ikast-Brande EH

Zvezda Zvenigorod 

31-25

091108

HUN

Györi AUDI ETO KC

Ikast-Brande EH

25-27

151108

Ikast

Ikast-Brande EH

Kometal Gjorce Petrov 

32-26

031009

Ikast

Ikast-Brande EH

Györi AUDI ETO KC

26-27

070109

RUS

Zvezda Zvenigorod 

Ikast-Brande EH

28-28

160109

MKD

Kometal Gjorce Petrov 

Ikast-Brande EH

32-27

 

 Champions League gruppe B 

1

Hypo Niederösterreich AUT

6

5

0

1

179-146

33

10

2

Buducnost T-Mobile MNE

6

4

1

1

154-149

5

9

3

FCK Håndbold

6

2

1

3

143-140

3

5

4

Orsan Elda Prestigio ESP

6

0

0

6

131-172

-41

0

 

021108

Frederiksberg

FCK Håndbold

Hypo Niederösterreich

27-28

081108

ESP

Orsan Elda Prestigio

FCK Håndbold

18-26

161108

Frederiksberg

FCK Håndbold

Buducnost T-Mobile

22-22

040109

Frederiksberg

FCK Håndbold

Orsan Elda Prestigio

28-19

090109

AUT

Hypo Niederösterreich

FCK Håndbold

28-18

170109

MNE

Buducnost T-Mobile

FCK Håndbold

25-22

FCK Håndbold blev nr. 3 i puljen og går dermed videre til Cup Winners Cup

 

Champions League gruppe D 

1

Viborg HK

6

5

0

1

225-175

50

10

2

RK Krim Mercator SLO

6

4

0

2

187-182

5

8

3

Metz Handball FRA

6

2

0

4

173-188

-15

4

4

FC Nürnberg GER

6

1

0

5

165-205

-40

2

 

011108

FRA

Metz Handball

Viborg HK

24-37

081108

Viborg

Viborg HK

FC Nürnberg

39-30

151108

SLO

RK Krim Mercator

Viborg HK

38-34

030109

GER

FC Nürnberg

Viborg HK

28-42

100109

Viborg

Viborg HK

Metz Handball 

35-27

170109

Viborg

Viborg HK

RK Krim Mercator

38-28

 

Champions League mellemrunde 

1

Viborg HK

6

5

0

1

196-166

30

10

2

Hypo Niederösterich AUT

6

5

0

1

195-166

29

10

3

HC Podravka Vegeta CRO

6

2

0

4

177-186

-9

4

4

Ikast-Brande EH

6

0

0

6

154-204

-50

0

 

070209

Ikast

Ikast-Brande EH

Viborg HK

24-38

130209

AUT

Hypo Niederösterich

Ikast-Brande EH

32-24

140209

Viborg

Viborg HK

HC Podravka Vegeta

32-26

200209

AUT

Hypo Niederösterich

Viborg HK

30-28

210209

Ikast

Ikast-Brande EH

HC Podravka Vegeta

28-31

280209

Ikast

Ikast-Brande EH

RK Krim Mercator

23-33

280209

CRO

HC Podravka Vegeta

Viborg HK

26-31

140309

Viborg

Viborg HK

Ikast-Brande EH

34-28

210309

Viborg

Viborg HK

Hypo Niederösterich

33-31

210309

CRO

HC Podravka Vegeta

Ikast-Brande EH

36-26

              

Champions League 1/2-finaler 

120409

ROU

C.S. Oltchim Rm. Valcea

Viborg HK

34-28

180409

Viborg

Viborg HK

C.S. Oltchim Rm. Valcea

21-21

 

 Champions League finaler

090509

Viborg

Viborg HK

Györ AUDI ETO KC

24-26

160509

HUN

Györ AUDI ETO KC

Viborg HK

26-29

 

Cupwinners Cup

Cupwinners runde 3

311008

Vejen

KIF Vejen

GAS Anagennisi Artas GRE

31-17

011108

Vejen

GAS Anagennisi Artas GRE

KIF Vejen

24-33

 

Cupwinners runde 4 - 1/8-finaler

070209

Vejen

KIF Vejen

Larvik HK

21-25

150209

NOR

Larvik HK

KIF Vejen

26-22

 

080209

CZE

DHK ZORA Olomouc

FCK Håndbold

28-31

140209

Frederiksberg

FCK Håndbold

DHK ZORA Olomouc

32-20

 

Cupwinners runde 5 - 1/4-finaler 

150309

FRA

Metz Handball

FCK Håndbold

20-23

210309

Frederiksberg

FCK Håndbold

Metz Handball

23-18

 

Cupwinners runde 6 - 1/2-finaler 

110409

GER

TSV Bayer Leverkusen

FCK Håndbold

9-21

180409

Frederiksberg

FCK Håndbold

TSV Bayer Leverkusen

22-18

 

Cupwinners runde 7 - finaler 

090509

NOR

Larvik HK

FCK Håndbold

23-21

170509

Frederiksberg

FCK Håndbold

Larvik HK

26-21

 

 

EHF-Cup

EHF-Cup runde 2

041008

Slagelse 

Slagelse FH

AC Aris Thessaloni,GRE

32-22

051008

Slagelse

AC Aris Thessaloni, GRE

Slagelse FH

20-36

 

111008

Randers

ZRK”Borac” Banja Luka, BIH

Randers HK

20-38

121008

Randers

Randers HK

ZRK”Borac” Banja Luka, BIH

37-25

  

EHF-Cup runde 3

011108

Slagelse 

Slagelse FH

HC “Lokomotiv MB”

40-20

091108

BUL

HC “Lokomotiv MB”

Slagelse FH

24-26

 

311008

UKR 

HC Motor

Randers HK

32-26

081108

Randers

Randers HK

HC Motor

33-23

 

EHF-Cup runde 4 - 1/8-finaler

070209

ESP

S.D. Itxako

Slagelse FH

31-14

140209

Slagelse

Slagelse FH

S.D. Itxako

23-32

 

070209

GER

VfL Oldenburg

Randers HK

28-27

140209

Randers

Randers HK

VfL Oldenburg

27-25

  

EHF-Cup runde 5 - 1/4-finaler

140309

ESP

S.D. Itxako

Randers HK

27-19

200309

Randers

Randers HK

S.D. Itxako

32-32

 

Herrer

Champions League gruppe B 

1

BM Ciudad Real

6

6

0

0

228-135

93

12

2

GOG Svendborg TGI

6

3

0

3

176-173

3

6

3

HC Bosna Sarajevo

6

2

1

3

157-172

-15

5

4

VA.S.E. Doukas

6

0

1

5

126-207

-81

1

 

051008

Gudme

GOG Svendborg TGI 

BM Ciudad Real

24-34

121008

GRE

VA.S.E. Doukas

GOG Svendborg TGI 

23-41

191008

Gudme

GOG Svendborg TGI 

HC Bosna Sarajevo

30-26

091108

Gudme

GOG Svendborg TGI 

VA.S.E. Doukas

29-21

161108

ESP

BM Ciudad Real

GOG Svendborg TGI 

37-26

221108

BIH

HC Bosna Sarajevo

GOG Svendborg TGI 

32-26

 

Champions League gruppe D

1

HSV Hamburg, GER

6

6

0

0

204-153

51

12

2

FCK Håndbold

6

4

0

2

196-171

3

8

3

Tatran Presov, SVK

6

2

0

4

165-183

-15

4

4

RK ”Crvena Zvezda”, SRB

6

0

0

6

146-204

-81

0

 

051008

SRB

RK ”Crvena Zvezda”

FCK Håndbold

25-34

111008

Frederiksberg

FCK Håndbold

HSV Hamburg

31-34

181008

SVK

Tatran Presov

FCK Håndbold

32-33

051108

GER

HSV Hamburg

FCK Håndbold

29-27

151108

Frederiksberg

FCK Håndbold

RK ”Crvena Zvezda”

38-22

221108

Frederiksberg

FCK Håndbold

Tatran Presov

33-29

 

Champions League mellemrunde

1

THW Kiel, GER

6

5

0

1

210-174

36

10

2

BM Ciudad Real ESP

6

5

0

1

195-173

22

10

3

F.C. Barcelona Borges ESP

6

2

0

4

181-183

-2

4

4

GOG Svendborg TGI

6

0

0

6

166-222

-56

0

 

150209

Gudme

GOG Svendborg TGI 

THW Kiel

31-43

220209

ESP

F.C. Barcelona Borges

GOG Svendborg TGI 

36-27

250209

GER

THW Kiel

GOG Svendborg TGI 

37-29

080309

Gudme

GOG Svendborg TGI 

F.C. Barcelona Borges

29-35

 

Champions League mellemrunde 

1

HSV Hamburg GER

6

5

0

1

185-169

16

10

2

Chehovskie Medvedi RUS

6

3

0

3

196-190

6

6

3

Portland San Antonio ESP

6

3

0

3

174-174

0

6

4

FCK Håndbold

6

1

0

5

180-202

-22

2

 

140209

Frederiksberg

FCK Håndbold

Chehovskie Medvedi

33-37

210209

ESP

Portland San Antonio

FCK Håndbold 

38-27

260209

RUS

Chehovskie Medvedi

FCK Håndbold

37-24

070309

Frederiksberg

FCK Håndbold 

FPortland San Antonio

28-27

 

Cupwinners Cup

Cupwinners Cup runde 2

111008

CRO

RK” Perutnina Pipo IPC”

KIF Kolding

24-34

191008

Kolding

KIF Kolding

RK” Perutnina Pipo IPC”

37-22

 

Cupwinners Cup runde 3

151108

Kolding

KIF Kolding

RK Partizan, Beograd

41-27

221108

SRB

RK Partizan, Beograd

KIF Kolding

31-35

 

Cupwinners Cup runde 4 - 1/8-finaler

140209

Kolding

KIF Kolding

ZMC Amicitia Züric

30-30

220209

SUI

ZMC Amicitia Züric

KIF Kolding

33-32

 

EHF Cup 

EHF Cup runde 3

221108

Århus

A.S.D. Pallamano Cenversano ITA

ZMC Amicitia Züric

30-39

231108

Århus

Århus GF

A.S.D. Pallamano Cenversano ITA

23-26

 

151108

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

HC” Lokomotiv MB” Varna

39-26

161108

BUL

HC” Lokomotiv MB” Varna

Bjerringbro-Silkeborg

22-32

 

EHF Cup runde 4 - 1/8-finaler 

140209

ESP

J.D. Arrate

Århus GF

27-21

210209

Århus

Århus GF

J.D. Arrate

25-20

 

140209

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

TBV Lemgo

26-23

180209

GER

TBV Lemgo

Bjerringbro-Silkeborg

25-28

      

EHF Cup runde 5 - 1/4-finaler 

290309

SLO

RK Gorenje

Bjerringbro-Silkeborg

27-26

040409

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

RK Gorenje

24-25

 

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE