Liga & 1. division
Del

Resultater 2013-2014

Damer

Kvalifikation til Champions League

Gruppe 3

1

HCM Baia Mare, ROU

2

2

0

0

62-58

4

4

2

Team Tvis Holstebro, DEN

2

1

0

1

61-66

-5

2

3

Viborg HK, DEN

2

1

0

1

58-38

20

2

4

Sercodak  Dalfsen, NED

2

0

0

2

42-63

-21

0

 

140913

ROU

HCM Baia Mara

 

Viborg HK

26-25

150913

ROU

Sercodak  Dalfsen

 

Viborg HK

12-33

 

140913

ROU

Team Tvis Holstebro

 

Sercodak  Dalfsen

38-30

150913

ROU

Team Tvis Holstebro

 

HCM Baia Mara

23-36

 

Champions League

Gruppe B

1

FC Midtjylland, DEN

6

5

0

1

156-139

17

10

2

Buducnost, MNE

6

4

0

2

156-125

31

8

3

FTC-Rail Cargo Hungaria, HUN

6

3

0

3

162-161

1

6

4

MKS Lublin, POL

6

0

0

6

140-189

-49

0

 

061013

Ikast

FC Midtjylland

 

FTC-Rail Cargo Hungaria,

32-23

121013

POL

MKS Lublin

 

FC Midtjylland

24-25

201013

Ikast

FC Midtjylland

 

Buducnost

21-19

031113

MNE

Buducnost

 

FC Midtjylland

22-15

091113

HUN

FTC-Rail Cargo Hungaria,

 

FC Midtjylland

25-26

171113

Ikast

FC Midtjylland

 

MKS Lublin

37-26

 

Mellemrunden– gruppe 1

1

WHC Vardar, MKD

6

3

2

1

154-142

12

8

2

FC Midtjylland, DEN

6

3

1

2

152-147

5

7

3

Thüringer HC. GER

6

3

1

2

157-156

1

7

4

IK Sävehof, SWE

6

0

2

4

149-167

-18

2

 

010214

Ikast

FC Midtjylland 

 

IK Sävehoff

25-24

080214

GER

Thüringer HC

 

FC Midtjylland

26-24

150214

MKD

WHC Vardar

 

FC Midtjylland

24-23

020314

Ikast

FC Midtjylland

 

WHC Vardar

25-24

090314

SWE

IK Sävehof

 

FC Midtjylland

29-29

160314

Ikast

FC Midtjylland

 

Thüringer HC

26-20

 

Champions League - Final4

Semifinaler

030514

HUN

Györi Audi ETO KC 

 

FC Midtjylland 

29-26

030514

HUN

WHC Vardar SCBT

 

Buducnost

20-22

 

Placering 3.-4. plads

040514

HUN

FC Midtjylland

 

WHC Vardar SCBT

31-34

 

Finale

040514

HUN

Györi Audi ETO KC 

 

Buducnost

27-21

 

EHF CUP

EHF Cup 3

091113

UKR

HC Karpaly UKR

 

København Håndbold

17-22

161113

Frb.

København Håndbold

 

HC Karpaly

34-27

 

161113

SRB

WHC Radnicki Kragujevac

 

Team Esbjerg

24-28

171113

SRB

Team Esbjerg

 

WHC Radnicki Kragujevac

26-26

 

EHF Cup 4 – 1/8-finaler

020214

CZE

DHK Banik Most

 

Team Esbjerg

21-28

090214

Esbjerg

Team Esbjerg

 

DHK Banik Most

28-26

 

020214

GER

Frisch Auf Göppingen

 

København Håndbold

22-25

090214

Brøndby

København Håndbold

 

Frisch Auf Göppingen

31-22

 

EHF Cup 5 – 1/4-finaler

020314

RUS

Dinamo Volgograd

 

Team Esbjerg

36-30

090314

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Dinamo Volgograd

36-27

 

010314

RUS

Lada

 

København Håndbold

27-19

090314

Frb.

København Håndbold

 

Lada

27-33

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

050414

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Fehérvár KC

24-25

120414

HUN

Fehérvár KC

 

Team Esbjerg

26-27

 

EHF Cup 7 – finale

040514

RUS

Lada

 

Team Esbjerg

36-25

110514

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Lada

32-32

 

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup 2

051013

MKD

WHC Metalurg

 

HC Odense

24-30

121013

Odense

HC Odense

 

WHC Metalurg

30-17

 

Cup Winners Cup 3

101113

Odense

HC Odense

 

Cercle Dijon Bourgogne

24-22

171113

FRA

Cercle Dijon Bourgogne

 

HC Odense

19-25

 

091113

Herning

Team Tvis Holstebro

 

BelAZ Minsk BLR

31-22

101113

Holstebro

BelAZ Minsk BLR

 

Team Tvis Holstebro

29-26

 

091113

SRB

ZORK Jagodina

 

Viborg HK

18-31

161113

Viborg

Viborg HK

 

ZORK Jagodina

32-25

 

Cup Winners Cup 4 – 1/8-finaler

310114

Odense

HC Odense

 

HYPO Niederösterreich

23-27

070214

AUT

HYPO Niederösterreich

 

HC Odense

28-27

 

010214

Viborg

Viborg HK

 

Team Tvis Holstebro

30-24

090214

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Viborg HK

27-30

 

Cup Winners Cup 5 – 1/4-finaler

030314

Viborg

Viborg HK

 

FTC-Rail Cargo Hungaria

40-32

090314

HUN

FTC-Rail Cargo Hungaria

 

Viborg HK

31-26

 

Cup Winners Cup 6 – 1/2-finaler

050414

RUS

Rostov-Don

 

Viborg HK

25-27

130414

Viborg

Viborg HK

 

Rostov-Don

34-19

 

Cup Winners Cup 7 – finaler

040514

Viborg

Viborg HK

 

Zvezda Zvenigorod

31-22

110514

RUS

Zvezda Zvenigorod

 

Viborg HK

23-24

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

THW Kiel, GER

10

8

1

1

303

243

60

17

2

KIF Kolding København, DEN

10

7

2

1

305

252

53

16

3

KS Vive Targi Kielce, POL

10

4

1

5

269

272

-3

9

4

Orlen Wisla Plock, POL

10

4

1

5

277

296

-19

9

5

FC Porto Vitalis, POR

10

4

0

6

267

282

-15

8

6

Dunkerque HB Grand Littoral, FRA

10

0

1

9

216

292

-76

1

 

220913

Kolding

KIF Kolding København

 

FC Porto Vitalis

25-20

290913

GER

THW Kiel

 

KIF Kolding København

29-26

131013

FRA

Dunkerque HB Grand Littoral

 

KIF Kolding København

18-20

201013

Kolding

KIF Kolding København

 

Orlen Wisla Plock

23-22

171113

Brøndby

KIF Kolding København

 

KS Vive Targi Kielce

29-24

241113

POL

KS Vive Targi Kielce

 

KIF Kolding København

25-26

301113

POR

FC Porto Vitalis

 

KIF Kolding København

27-24

090214

Kolding

KIF Kolding København

 

THW Kiel

24-26

130214

POL

Orlen Wisla Plock

 

KIF Kolding København

25-26

230214

Brøndby

KIF Kolding København

 

Dunkerque HB Grand Littoral

26-24

 

Gruppe D

1

HSV Hamburg, GER

10

9

0

1

330

266

64

18

2

SG Flensborg-Handewitt, GER

10

8

1

1

314

272

42

17

3

RK Gorenje Velenje, SLO

10

4

0

6

307

320

-13

8

4

Aalborg Håndbold, DEN

10

4

0

6

275

265

10

8

5

Naturhouse La Rioja, ESP

10

3

2

5

292

320

-28

8

6

HK Drott Halmstad, SWE

10

0

1

9

289

364

-75

1

 

220913

GER

SG Flensborg-Handewitt

 

Aalborg Håndbold

31-27

290913

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Naturhouse La Rioja

28-24

131013

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

HSV Hamburg

26-28

161013

SLO

RK Gorenje Velenje

 

Aalborg Håndbold

25-30

171113

SWE

HK Drott Halmstad

 

Aalborg Håndbold

26-35

241113

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

HK Drott Halmstad

37-23

011213

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

SG Flensborg-Handewitt

26-27

050214

ESP

Naturhouse La Rioja

 

Aalborg Håndbold

25-23

160214

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

RK Gorenje Velenje

23-28

230214

GER

HSV Hamburg

 

Aalborg Håndbold

28-20

 

Champions League 1/8-finaler

230314

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

FC Barcelona Intersport

22-29

290314

ESP

FC Barcelona Intersport

 

Aalborg Håndbold

31-20

 

230314

MKD

Metalurg Skopje

 

KIF Kolding København

23-17

300314

DEN

KIF Kolding København

 

Metalurg Skopje

26-30

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

121013

CZE

HBC Ronal Jicin

 

Skjern Håndbold

38-21

201013

Skjern

Skjern Håndbold

 

HBC Ronal Jicin

29-21

 

131013

Mors

Mors-Thy Håndbold

 

Fyllingen Bergen

26-18

201013

NOR

Fyllingen Bergen

 

Mors-Thy Håndbold

27-28

 

EHF Cup runde 3

231113

Mors

Mors Thy Håndbold

 

HCM Constanta

26-27

011213

ROU

HCM Constanta

 

Mors Thy Håndbold

32-26

 

231113

Skjern

Skjern Håndbold

 

RK Vojvodina

31-24

301113

SRB

RK Vojvodina

 

Skjern Håndbold

18-24

 

231113

Aarhus

Aarhus Håndbold

 

HC Zomimak

29-26

301113

MKD

HC Zomimak

 

Aarhus Håndbold

33-24

 

Gruppespil

1

Montpellier FRA

6

6

0

0

192

147

45

12

2

Sporting CP POR

6

4

0

2

195

165

30

8

3

Skjern  Håndbold DEN

6

2

0

4

156

158

-2

4

4

HC Zomimak MKD

6

0

0

6

130

203

-73

0

 

080214

Skjern

Skjern Håndbold

-

Sporting CP

25-32

150214

MKD

HC Zomimak

-

Skjern Håndbold

23-24

230214

Skjern

Skjern Håndbold

-

Montpellier

23-26

160314

FRA

Montpellier

 

Skjern Håndbold

27-25

230314

POR

Sporting CP

-

Skjern Håndbold

30-28

290314

Skjern

Skjern Håndbold

-

HC Zomimak

31-20

Vælg forbund

Luk
ANNONCE