Liga & 1. division
Del

Resultater 2015-2016

Damer

Kvalifikation til Champions League

Gruppe 2

1

HCM Baia Mare ROU

2

Team Esbjerg

3

BNTU-BelAZ Minsk Reg. BLR

4

Ankara Yenimahalle BSK TUR

 

120915

ROU

Team Esbjerg

 

Ankara Yenimahalle BSK

32-28

120915

ROU

HCM Baia Mare ROU

 

BNTU-BelAZ Minsk Reg.

31-21

130915

ROU

Ankara Yenimahalle BSK

 

BNTU-BelAZ Minsk Reg.

27-31

130915

ROU

Team Esbjerg

 

HCM Baia Mare ROU

21-32

 

Champions League

Gruppe C

1

Györi ETO Audi KC HUN

6

4

1

1

164-134

30

9

2

HC Vardar MKD

6

4

0

2

182-144

28

8

3

FCMidtjylland DEN

6

3

1

2

153-149

4

7

4

Hypo Niederösterich AUT

6

0

0

6

135-207

-72

0

 

181015

Ikast

FC Midtjylland

 

Hypo Niederösterich

33-24

251015

HUN

Györi ETO Audi KC

 

FC Midtjylland

21-26

011115

MKD

HC Vardar

 

FC Midtjylland

33-24

081115

Ikast

FC Midtjylland

 

HC Vardar

15-25

131115

AUT

Hypo Niederösterich

 

FC Midtjylland

27-33

221115

Ikast

FC Midtjylland

 

Györi ETO Audi KC

22-22

 

Mellemrunden– gruppe 1

1

Buducnost MNE

10

7

1

2

264-211

53

15

2

Györi ETO Audi KC HUN

10

7

1

2

252-230

22

15

3

HC Vardar MKD

10

7

0

3

270-246

24

14

4

CSM Bucuresti ROU

10

4

1

5

242-239

3

9

5

FC Midtjylland DEN

10

2

1

7

220-261

-41

5

6

IK Sävehof SWE

10

1

0

9

225-286

-61

2

 

100116

Ikast

FC Midtjylland

 

IK Sävehof

25-21

150116

ROU

CSM Bucuresti

 

FC Midtjylland

24-22

070216

Ikast

FC Midtjylland

 

Buducnost

18-28

120216

SWE

IK Sävehof

 

FC Midtjylland

32-24

210216

Ikast

FC Midtjylland

 

CSM Bucuresti

23-28

280216

MNE

Buducnost

 

FC Midtjylland

27-21

 

EHF CUP

EHF Cup 3

201115

Silkeborg

SPONO Eagles SUI

 

Silkeborg-Voel KFUM

20-33

211115

Silkeborg

Silkeborg-Voel KFUM

 

SPONO Eagles SUI

34-22

 

141115

Randers

Randers HK

 

Succes Shoonmaak/VOC Amsterdam NED

36-25

211115

NED

Succes Shoonmaak/VOC Amsterdam NED

 

Randers HK

18-29

 

211115

Otterup

WHC Zamet CRO

 

HC Odense

23-28

221115

Odense

HC Odense

 

WHC Zamet CRO

30-21

 

EHF Cup 4 – 1/8-finaler

100116

NOR

Tertnes Bergen

 

HC Odense

21-22

160116

Odense

HC Odense

 

Tertnes Bergen

28-25

 

090116

FRA

HBC Nimes

 

Randers HK

27-27

160116

Randers

Randers HK

 

HBC Nimes

33-21

 

090116

SWE

H65, Höors Håndboldklub

 

Silkeborg-Voel KFUM

22-26

160116

Silkeborg

Silkeborg-Voel KFUM

 

H65, Höors Håndboldklub

24-28

 

EHF Cup 5 – 1/4-finaler

200216

Randers

Randers HK

 

H65, Höors Håndboldklub

30-27

270216

SWE

H65, Höors Håndboldklub

 

Randers HK

22-27

 

210216

Odense

HC Odense

 

ASC Corona 2010 Brasov

21-29

280216

ROU

ASC Corona 2010 Brasov

 

HC Odense

21-21

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

030416

Randers

Randers HK

 

Dunaujvarosi Kohasz Kezilabda Akad HUN

27-29

100416

HUN

Dunaujvarosi Kohasz Kezilabda Akad HUN

 

Randers HK

23-25

  

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup 3

141115

Holstebro

WHC Metalurg MKD

 

Team Tvis Holstebro

20-41

151115

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

WHC Metalurg MKD

32-20

 

141115

FRA

Metz Handball FRA

 

Viborg HK

26-24

211115

Viborg

Viborg HK

 

Metz Handball FRA

28-21

 

151115

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Ardesen GSK

30-26

221115

TUR

Ardesen GSK

 

Team Esbjerg

31-22

 

Cup Winners Cup 4 – 1/8-finaler

100116

NOR

Glassverket

 

Viborg HK

28-29

160116

Viborg

Viborg HK

 

Glassverket

23-22

 

100116

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Hypo Niederösterich

42-28

160116

AUT

Hypo Niederösterich

 

Team Tvis Holstebro

28-35

 

Cup Winners Cup 5 – 1/4-finaler

210216

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Viborg HK

25-14

290216

Viborg

Viborg HK

 

Team Tvis Holstebro

27-25

 

Cup Winners Cup 6 – 1/2-finaler

030416

FRA

Issy Paris Handball

 

Team Tvis Holstebro

24-20

100416

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Issy Paris Handball

12-29

 

Cup Winners Cup 7 – finale

010516

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Handball Club Lada

31-27

070516

RUS

Handball Club Lada

 

Team Tvis Holstebro

25-30

  

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

FC Barcelona Lassa ESP

14

11

1

2

423

372

51

23

2

KS Vive Tauron Kielce POL

14

9

3

2

425

399

26

21

3

HC Vardar MKD

14

9

0

5

416

373

43

18

4

Rhein-Neckar Löwen GER

14

8

1

5

369

353

16

17

5

MOL-Pick Szeged HUN

14

7

1

6

404

390

14

15

6

Montpellier HB FRA

14

3

1

10

372

413

-41

7

7

IFK Kristianstad SWE

14

3

1

10

409

437

-28

7

8

KIF Kolding København

14

2

0

12

348

429

-81

5

 

160915

SWE

IFK Kristianstad

 

KIF Kolding København

33-26

270915

DEN

KIF Kolding København

 

Rhein-Neckar Löwen

18-30

041015

FRA

Montpellier HB

 

KIF Kolding København

30-25

111015

DEN

KIF Kolding København

 

MOL-Pick Szeged

22-27

181015

DEN

KIF Kolding København

 

HC Vardar

33-30

241015

ESP

FC Barcelona Lassa

 

KIF Kolding København

28-25

151115

DEN

KIF Kolding København

 

KS Vive Tauron Kielce

25-33

221115

POL

KS Vive Tauron Kielce

 

KIF Kolding København

33-31

291115

DEN

KIF Kolding København

 

FC Barcelona Lassa

28-36

051215

MKD

HC Vardar

 

KIF Kolding København

34-24

140216

HUN

MOL-Pick Szeged

 

KIF Kolding København

34-23

210216

DEN

KIF Kolding København

 

Montpellier HB

27-26

280216

GER

Rhein-Neckar Löwen

 

KIF Kolding København

24-20

060316

DEN

KIF Kolding København

 

IFK Kristianstad

21-30

 

Gruppe D

1

HC Motorzaporozhye UKR

10

7

1

2

296

277

19

15

2

Skjern Håndbold

10

6

2

2

293

271

22

14

3

Kadetten Schaffhausen SUI

10

5

1

4

270

270

0

11

4

HCM Baia Mare ROU

10

3

3

4

264

268

-4

9

5

Elverum Handball NOR

10

3

1

6

274

289

-15

7

6

HC Metalurg MKD

10

2

0

8

219

241

-22

4

 

200915

Skjern

Skjern Håndbold

 

HCM Baia Mare

32-28

270915

NOR

Elverum Handball

 

Skjern Håndbold

23-37

041015

UKR

HC Motorzaporozhye

 

Skjern Håndbold

31-26

111015

Skjern

Skjern Håndbold

 

HC Metalurg

20-19

151015

SUI

Kadetten Schaffhausen

 

Skjern Håndbold

24-30

251015

Skjern

Skjern Håndbold

 

Kadetten Schaffhausen

25-29

151115

ROU

HCM Baia Mare

 

Skjern Håndbold

28-28

221115

Skjern

Skjern Håndbold

 

Elverum Handball

34-29

291115

MKD

HC Metalurg

 

Skjern Håndbold

24-25

061215

Skjern

Skjern Håndbold

 

HC Motorzaporozhye

36-36

 

Champions League Kvalifikation til -  1/8-finaler

280216

Skjern

Skjern Håndbold

 

HC Meshkov Brest

31-31

050316

BLR

HC Meshkov Brest

 

Skjern Håndbold

27-23

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

111015

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Sporting CP POR

36-31

171015

POR

Sporting CP POR

 

Team Tvis Holstebro

28-32

Team Tvis Holstebro videre på flest scorede mål 64-63

 

EHF Cup runde 3

221115

SLO

RK Gorenje Velenje

 

Team Tvis Holstebro

25-29

291115

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

RK Gorenje Velenje

32-27

 

211115

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

TSV St. Otmar St. Gallen

30-20

281115

SUI

TSV St. Otmar St. Gallen

 

Aalborg Håndbold

28-32

 

221115

CZE

Talent M.A.T. Plzen

 

Bjerringbro-Silkeborg

28-31

291115

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

Talent M.A.T. Plzen

35-23

 

Gruppe A

1

SC Magdeburg GER

6

4

0

2

184

162

22

8

2

Fraikin BM Granollers ESP

6

3

1

2

172

165

7

7

3

Dinamo Bucuresti ROU

6

2

1

3

166

181

-15

5

4

Aalborg Håndbold

6

1

2

3

147

161

-14

4

 

  140216

GER

SC Magdeburg

 

Aalborg Håndbold

25-19

200216

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Fraikin BM Granollers

25-31

270216

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Dinamo Bucuresti

28-28

050316

ROU

Dinamo Bucuresti

 

Aalborg Håndbold

28-25

190316

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

SC Magdeburg

26-25

270316

ESP

Fraikin BM Granollers

 

Aalborg Håndbold

24-24

 

Gruppe B

1

HBC Nantes FRA 

6

5

0

1

176

151

25

10

2

Frisch Auf Göppingen GER

6

4

0

2

198

161

37

8

3

Team Tvis Holstebro

6

3

0

3

167

180

-13

6

4

OCI-Lions NED

6

0

0

6

154

203

-49

0

  

  100216

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Frisch Auf Göppingen

34-31

210216

FRA

HBC Nantes

 

Team Tvis Holstebro

32-23

280216

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

OCI-Lions

29-24

050316

NED

OCI-Lions

 

Team Tvis Holstebro

29-31

190316

GER

Frisch Auf Göppingen

 

Team Tvis Holstebro

36-23

270316

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

HBC Nantes

27-28

 

Gruppe C

1

Bjerringbro-Silkeborg 

6

4

1

1

168

155

13

9

2

Saint-Raphael Var FRA

6

3

1

2

165

165

0

7

3

Pfadi Winterthur SUI

6

1

2

3

160

162

-2

4

4

SKA Minsk BLR

6

2

0

4

169

180

-11

4

 

  140216

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

Saint-Raphael Var

31-26

210216

SUI

Pfadi Winterthur

 

Bjerringbro-Silkeborg

25-28

270216

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

SKA Minsk

32-26

060316

BLR

SKA Minsk

 

Bjerringbro-Silkeborg

28-25

190316

FRA

Saint-Raphael Var

 

Bjerringbro-Silkeborg

23-25

270316

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

Pfadi Winterthur

27-27

 

1/4-finaler

240416

ESP

Fraikin BM. Granollers

 

Bjerringbro-Silkeborg

30-24

300416

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

Fraikin BM. Granollers

32-26

Fraikin BM. Granollers videre på flest scorede udebanemål

Vælg forbund

Luk
ANNONCE