Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2017-2018

Damer

Champions League

Gruppe A

1

CSM Bucuresti ROU

6

5

0

1

192-144

48

10

2

Nykøbing Håndbold DEN

6

4

0

2

168-163

5

8

3

RK Krim Mercator SLO

6

3

0

3

159-158

1

6

4

Vistal Gdynia POL

6

0

0

6

135-189

-54

0

 

071017

DEN

Nykøbing Håndbold

Vistal Gdynia

27-21

141017

SLO

RK Krim Mercator

Nykøbing Håndbold

27-26

221017

DEN

Nykøbing Håndbold

CSM Bucuresti

25-22

041117

ROU

CSM Bucuresti

Nykøbing Håndbold

39-26

101117

POL

Vistal Gdynia

Nykøbing Håndbold

28-36

191117

DEN

Nykøbing Håndbold

RK Krim Mercator

28-26

 

Gruppe B

1

Gÿori AUDI ETO KC HUN

6

5

0

1

153-126

27

10

2

Rostov Don RUS

6

4

0

2

149-138

11

8

3

FC Midtjylland DEN

6

3

0

3

134-147

-13

6

4

Brest Bretagne HB FRA

6

0

0

6

132-157

-25

0

 

071017

HUN

Gÿori AUDI ETO KC

 

FC Midtjylland

27-16

151017

DEN

FC Midtjylland

 

Rostov Don

24-21

201017

FRA

Brest Bretagne HB

 

FC Midtjylland

22-23

041117

DEN

FC Midtjylland

 

Brest Bretagne HB

27-23

111117

DEN

FC Midtjylland

 

Gÿori AUDI ETO KC

24-27

181117

RUS

Rostov Don

 

FC Midtjylland

27-20

 

Mellemrunde  gruppe 1

1

Gÿori AUDI ETO KC HUN

10

8

0

2

281-231

50

16

2

Rostov Don RUS

10

7

1

2

266-232

34

15

3

CSM Bucuresti ROU

10

6

1

3

282-246

36

13

4

FC Midtjylland DEN

10

2

2

6

226-251

-25

6

5

Nykøbing Håndbold DEN

10

2

1

7

240-284

-44

5

6

RK Krim Mercator SLO

10

2

1

7

243-294

-51

5

 

280118

DEN

Nykøbing Håndbold

 

Rostov Don

25-29

280118

SLO

RK Krim Mercator

 

FC Midtjylland

24-23

040218

DEN

FC Midtjylland

 

CSM Bucuresti

26-31

050218

HUN

Gÿori AUDI ETO KC

 

Nykøbing Håndbold

32-23

110218

DEN

Nykøbing Håndbold

 

FC Midtjylland

21-21

240218

RUS

Rostov Don

 

Nykøbing Håndbold

32-22

250218

DEN

FC Midtjylland

 

RK Krim Mercator

24-24

030318

DEN

Nykøbing Håndbold

 

Gÿori AUDI ETO KC

24-32

040318

ROU

CSM Bucuresti

 

FC Midtjylland

29-24

100318

DEN

FC Midtjylland

 

Nykøbing Håndbold

24-20

 

 

Champions League - Kvartfinaler

060418

Ikast

FC Midtjylland

 

Vardar HC

23-24

140418

MKD

Vardar HC

 

FC Midtjylland

32-25

 

EHF CUP

EHF Cup 1

160917

Silkeborg

Silkeborg-Voel KFUM

 

A.C. Latsia Nicosia CYP

44-12

170917

Silkeborg

A.C. Latsia Nicosia 

 

Silkeborg-Voel KFUM

8-36

 

 EHF Cup 2

141017

FRA

Cercle Dijon Bourg. 

 

København Håndbold

23-32

211017

Frb.

København Håndbold

 

Cercle Dijon Bourgogne 

28-27

 

141017

Silkeborg

Silkeborg-Voel KFUM

 

E.S Besancon Feminin 

27-26

211017

FRA

E.S Besancon Fem. 

 

Silkeborg-Voel KFUM

28-23

 

141017

Viborg

NUR Mingechavir AZE

 

Viborg HK

21-38

151017

Viborg

Viborg HK

 

NUR Mingechavir AZE

43-15

 

EHF Cup 3

111117

BLR

BNTU-BelAZ Minsk 

 

Randers HK

23-22

191117

Randers

Randers HK

 

BNTU-BelAZ Minsk Reg.

26-23

 

111117

Viborg

Viborg HK

 

HC Podravka Vegeta

32-17

181117

CRO

HC Podravka Vegeta

 

Viborg HK

21-20

 

111117

Frb.

København Håndbold

 

DKKA Dunaujvaros KA

22-21

181117

HUN

DKKA Dunaujvaros 

 

København Håndbold

20-23

 

EHF Cup - mellemrunde

Gruppe A

1

Brest Bretagne HB FRA

6

4

0

2

139

117

22

8

2

SCM Craiova ROU

6

4

0

2

146

134

12

8

3

Kuban RUS

6

3

0

3

141

155

-14

6

4

Randers HK

6

1

0

5

124

144

-20

2

 

070118

Randers

Randers HK

 

Kuban

20-23

130118

ROU

SCM Craiova

 

Randers HK

23-17

200118

Randers

Randers HK

 

Brest Bretagne HB

26-18

280118

FRA

Brest Bretagne HB

 

Randers HK

23-15

040218

RUS

Kuban

 

Randers HK

28-21

110218

Randers

Randers HK

 

SCM Craiova

25-29

 

EHF Cup – Gruppe B

1

Handball Club Lada RUS

6

5

0

1

160

147

13

10

2

Vipers Kristiansand NOR

6

3

0

3

156

150

6

6

3

Issy Paris Hand FRA

6

2

1

3

146

156

-10

5

4

København Håndbold

6

1

1

4

162

171

-9

3

 

060118

RUS

Handball Club Lada

 

København Håndbold

27-24

130118

Frd.berg

København Håndbold

 

Vipers Kristiansand

30-25

210118

Frd.berg

København Håndbold

 

Issy Paris Hand

29-30

280118

FRA

Issy Paris Hand

 

København Håndbold

28-28

040218

Frd.berg

København Håndbold

 

Handball Club Lada

28-31

100218

NOR

Vipers Kristiansand

 

København Håndbold

30-23

 

EHF Cup – Gruppe C

1

Kastaonu Belediyesi GSK TUR

6

5

0

1

165

146

19

10

2

Viborg HK

6

4

0

2

157

148

9

8

3

Byåsen Handball Elite NOR

6

3

0

3

166

152

14

6

4

Vistal Gdynia POL

6

0

0

6

137

179

-42

0

 

060118

Viborg

Viborg HK

 

Kastaonu Belediyesi 

26-28

130118

NOR

Byåsen Handball Elite

 

Viborg HK

21-28

210118

Viborg

Viborg HK

 

Vistal Gdynia

27-24

280118

POL

Vistal Gdynia

 

Viborg HK

21-32

040218

TUR

Kastaonu Belediyesi GSK

 

Viborg HK

28-15

100218

Viborg

Viborg HK

 

Byåsen Handball Elite

29-26

 

 EHF Cup 5 – 1/4-finaler

030318

Viborg

Viborg HK

 

Larvik HK

28-21

100318

NOR

Larvik HK

 

Viborg HK

26-27

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

07080418

Viborg

Viborg HK

 

Vipers Kristiansand

34-31

14150418

NOR

Vipers Kristiansand

 

Viborg HK

29-23

 

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

Paris Saint Germain Handball 

14

11

1

2

424

378

46

23

2

Telekom Veszprem HC HUN

14

8

2

4

407

378

29

18

3

SG Flensburg-Handewitt GER

14

7

4

3

410

391

19

18

4

THW Kiel GER

14

7

2

5

366

361

5

16

5

KS Vive Tauron Kielce POL

14

6

3

5

418

408

10

15

6

HC Meshkov Brest BLR 

14

4

2

8

374

406

-32

10

7

Celje Pivovarna Lasko SLO

14

3

1

10

398

434

-36

7

8

Aalborg Håndbold DEN

14

2

1

11

364

405

-41

5

 

160917

GER

SG Flensburg-Hand.

 

Aalborg Håndbold

30-27

240917

DEN

Aalborg Håndbold

 

Celje Pivovarna Lasko

32-30

270917

GER

THW Kiel

 

Aalborg Håndbold

27-26

081017

DEN

Aalborg Håndbold

 

HC Meshkov Brest

20-23

151017

DEN

Aalborg Håndbold

 

PSG Handball

27-33

041117

HUN

Telekom Veszprem 

 

Aalborg Håndbold

30-24

121117

DEN

Aalborg Håndbold

 

KS Vive Tauron Kielce

30-34

181117

POL

KS Vive Tauron Kielce

 

Aalborg Håndbold

28-27

261117

DEN

Aalborg Håndbold

 

Telekom Veszprem HC

29-26

021217

FRA

PSG Handball

 

Aalborg Håndbold

31-28

070218

BLR

HC Meshkov Brest

 

Aalborg Håndbold

23-23

180218

DEN

Aalborg Håndbold

 

THW Kiel

20-27

240218

SLO

Celje Pivovarna Lasko

 

Aalborg Håndbold

32-28

040318

DEN

Aalborg Håndbold

 

SG Flensburg-Handewitt

24-31

 

Gruppe C

1

Skjern Håndbold DEN

10

8

0

2

326

252

74

16

2

Abanca Ademar Leon ESP

10

6

0

4

270

270

0

12

3

RK Gorenje Velenje SLO

10

6

0

4

271

271

0

12

4

Elverum Handnall NOR

10

5

0

5

287

304

-17

10

5

Kadetten Schaffhausen SUI

10

4

0

6

263

274

-11

8

6

Dinamo Bucuresti ROU

10

1

0

9

278

324

-46

2

 

170917

DEN

Skjern Håndbold

 

Dinamo Bucuresti

39-28

230917

NOR

Elverum Handnall

 

Skjern Håndbold

27-32

011017

SLO

RK Gorenje Velenje

 

Skjern Håndbold

31-29

081017

DEN

Skjern Håndbold

 

Abanca Ademar Leon

33-25

121017

SUI

Kadetten Schaffhaus.

 

Skjern Håndbold

25-24

051117

DEN

Skjern Håndbold

 

Kadetten Schaffhausen

32-22

091117

ROU

Dinamo Bucuresti

 

Skjern Håndbold

23-36

191117

DEN

Skjern Håndbold

 

Elverum Handnall

35-25

251117

ESP

Abanca Ademar Leon

 

Skjern Håndbold

26-31

031217

DEN

Skjern Håndbold

 

RK Gorenje Velenje

35-20

 

 Champions League Kvalifikation til 1/8-finaler

240218

UKR

HC Motor Zaporozhye

 

Skjern Håndbold

32-30

040318

Skjern

Skjern Håndbold

 

HC Motor Zaporozhye

33-26

 

Champions League  - 1/8 -finaler

250318

Skjern

Skjern Håndbold

 

Telekom Veszprém HC

32-25

310318

HUN

Telekom Veszprém HC

 

Skjern Håndbold

34-29

 

 Champions League Kvalifikation - 1/4 -finaler

220418

FRA

HBC Nantes

 

Skjern Håndbold

33-27

290418

Skjern

Skjern Håndbold

 

HBC Nantes

27-27

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

071017

SUI

HC Kriens-Luzern SUI

 

TTH Holstebro

16-27

141017

Holstebro

TTH Holstebro

 

HC Kriens-Luzern SUI

38-16

 

EHF Cup runde 3

181117

POL

KS Azoty-Pulaway SA

 

TTH Holstebro

30-27

251117

Holstebro

TTH Holstebro

 

KS Azoty-Pulaway SA

32-29

 

191117

SWE

HK Malmö

 

Bjerringbro Silkeborg

25-23

261117

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

HK Malmö

36-25

 

181117

Esbjerg

Ribe-Esbjerg HH

 

RK Nexe

29-26

251117

CRO

RK Nexe

 

Ribe-Esbjerg HH

36-21

 

 Gruppe A

1

SC Magdeburg GER

6

5

0

1

192

157

35

10

2

Bjerringbro-Silkeborg

6

3

0

3

166

167

-1

6

3

SKA Minsk BLR

6

2

1

3

177

178

-1

5

4

Tatran Presov SVK

6

1

1

4

146

179

-33

3

 

  100218

Bjerringbro

Bjerringbro-Silkeborg

 

Tatran Presov

27-19

140218

GER

SC Magdeburg

 

Bjerringbro-Silkeborg

33-26

240218

Bjerringbro

Bjerringbro-Silkeborg

 

SKA Minsk

32-30

030318

BLR

SKA Minsk

 

Bjerringbro-Silkeborg

27-26

240318

SVK

Tatran Presov

 

Bjerringbro-Silkeborg

32-28

310318

Bjerringbro

Bjerringbro-Silkeborg

 

SC Magdeburg

27-26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vælg forbund

Luk