Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2019-2020

Damer

Champions League

Gruppe B

1

Rostov-Don RUS

6

4

1

1

167-143

24

9

2

Team Esbjerg DEN

6

4

0

2

167-149

18

8

3

CSM Bucuresti, ROU

6

3

1

2

153-131

22

7

4

MKS Perla Lublin, POL

6

0

0

6

123-187

-64

0

 

061019

Esbjerg

Team Esbjerg

CSM Bucuresti

22-24

121019

POL

MKS Perla Lublin

Team Esbjerg

22-28

191019

Esbjerg

Team Esbjerg

Rostov-Don

31-26

021119

RUS

Rostov Don

Team Esbjerg

34-26

101119

ROU

CSM Bucuresti

Team Esbjerg

21-25

171119

Esbjerg

Team Esbjerg

MKS Perla Lublin

35-22

 

Mellemrunde  gruppe 1

1

Metz Handball FRA

10

5

3

2

289-270

19

13

2

Rostov Don RUS

10

6

1

3

289-279

10

13

3

Team Esbjerg

10

6

1

3

279-266

13

13

4

CSM Bucuresti ROU

10

5

1

4

251-250

1

11

5

Vipers Kristiansand NOR

10

2

1

7

270-291

-21

5

6

FTC-Rail Cargo Hungaria HUN

10

2

1

7

281-303

-22

5

 

250120

NOR

Vipers Kristiansand

Team Esbjerg

31-35

020220

Esbjerg

Team Esbjerg

FTC-Rail Cargo Hungaria

27-27

090220

FRA

Metz Handball

Team Esbjerg

31-31

230220

Esbjerg

Team Esbjerg

Vipers Kristiansand

35-30

010320

HUN

FTC-Rail Cargo Hun.

Team Esbjerg

26-25

080320

Esbjerg

Team Esbjerg

Metz Handball

30-29

 

Champions League – ¼-finaler

EHF har besluttet at udsætte/ evt. aflyse 1/4-finalerne i CL. Ved aflysning, er det besluttet,  at

holdene placeret som nr. 1 og 2 i gruppespillet  går videre direkte til Final4, som pt. er udsat til den 5.-6. september 2020.

03-050420

MNE

Buducnost

Team Esbjerg

 

120420

DEN

Team Esbjerg

Buducnost

 

 

EHF CUP

EHF Cup 2

111019

DEN

DHC Slavia Praha

Odense Håndbold

25-34

121019

DEN

Odense Håndbold

DHC Slavia Praha

38-14

 

181019

BLR

Herning-Ikast Håndbold

HC Gomel

33-21

191019

BLR

HC Gomel

Herning-Ikast Håndbold

21-25

 

121019

GER

TUSSIES Metzingen

København Håndbold

30-22

201019

DEN

København Håndbold

TUSSIES Metzingen

34-23

 

EHF Cup 3

101119

DEN

Odense Håndbold

ESBF Besancon

25-23

161119

FRA

ESBF Besancon

Odense Håndbold

29-32

 

101119

DEN

Nykøbing Håndbold

Herning-Ikast Håndbold

23-23

171119

DEN

Herning-Ikast Håndbold

Nykøbing Håndbold

31-26

 

091119

DEN

København Håndbold

OGC Nice Cote d Azur 

32-23

171119

FRA

OGC Nice Cote d Azur 

København Håndbold

23-30

 

Gruppespil

EHF Cup – Gruppe B

1

Siófok KC Hungary HUN

6

4

2

0

192

158

34

10

2

HC Podravka Vegeta CRO

6

3

2

1

189

176

13

8

3

København Håndbold

6

3

0

3

174

171

3

6

4

Magura Cisnadie ROU

6

0

0

6

150

200

-50

0

 

050120

HUN

Siófok KC Hungary

København Håndbold

36-23

110120

Frb.

København Håndbold

HC Podravka Vegeta

26-28

190120

Frb.

København Håndbold

Magura Cisnadie

33-22

260120

ROU

Magura Cisnadie

København Håndbold

28-33

020220

HUN

København Håndbold

Siófok KC Hungary

27-28

090220

CRO

HC Podravka Vegeta

København Håndbold

29-32

 

EHF Cup – Gruppe C

1

Odense Håndbold

6

5

0

1

175

133

42

10

2

CS Gloria 2018 Bistrita-Nasaud 

6

2

3

1

141

139

2

7

3

ÈRD HUN

6

2

2

2

158

155

3

6

4

MKS Lublin S.A. POL

6

0

1

5

127

174

-47

1

 

040120

HUN

ÈRD

Odense Håndbold

27-28

110120

Odense

Odense Håndbold

MKS Lublin S.A

35-18

190120

Odense

Odense Håndbold

CS Gloria Bistrita-Nasau

25-19

260120

ROU

CS Gloria Bistrita-Nasaud

Odense Håndbold

25-23

010220

Odense

Odense Håndbold

ÈRD

25-19

090220

POL

MKS Lublin S.A

Odense Håndbold

20-33

 

EHF Cup – Gruppe D

1

Herning-Ikast Håndbold

6

3

1

2

170

162

8

7

2

Handball Club Lada RUS

6

3

0

3

177

168

9

6

3

Storhamar Handball Elite NOR

6

3

0

3

172

178

-6

6

4

SG BBM Bietigheim GER

6

2

1

3

167

178

-11

5

 

050120

Ikast

Herning-Ikast Håndbold

Storhamar Handball E.

34-27

110120

RUS

Handball Club Lada

Herning-Ikast Håndbold

20-25

180120

GER

SG BBM Bietigheim

Herning-Ikast Håndbold

26-26

250120

Ikast

Herning-Ikast Håndbold

SG BBM Bietigheim

33-25

020220

NOR

Storhamar Handball Elite

Herning-Ikast Håndbold

26-24

090220

Ikast

Herning-Ikast Håndbold

Handball Club Lada

28-38

 

EHF Cup ¼-finaler

290220

RUS

Handball Club Lada

Odense Håndbold

31-28

080320

DEN

Odense Håndbold

Handball Club Lada

34-30

 

010320

ROU

CS Gloria Bistrita-Nas.

Herning-Ikast Håndbold

26-29

080320

DEN

Herning-Ikast Håndbold

CS Gloria 2018 Bistrita

28-26

 

EHF Cup 1/2-finaler 

Semifinaler og Finaler aflyst den 27. april 2020 som følge af COVID-19

04-050420

DEN

Odense Håndbold

Siófok KC Hungary

 

11-120420

HUN

Siófok KC Hungary

Odense Håndbold

 

 

 

04-050420

DEN

Herning-Ikast Håndbold

HC Podravka Vegeta

 

11-120420

CRO

HC Podravka Vegeta

Herning-Ikast Håndbold

 

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

Barca, ESP

14

13

0

1

485

380

105

26

2

Paris Saint-Germain HB FRA

14

11

0

3

444

389

55

22

3

MOL-Pick Szeged HUN

14

9

2

3

409

370

39

20

4

Aalborg Håndbold

14

7

1

6

416

420

-4

15

5

SG Flensburg-Handewitt GER

14

7

1

6

388

379

9

15

6

RK Celje Pivovarna Lasko SLO

14

3

0

6

355

429

-74

6

7

HC PPD Zagreb CRO

14

2

1

11

343

419

-76

5

8

Elverum Handball, NOR

14

1

1

12

365

419

-54

3

 

150919

NOR

Elverum Handball

Aalborg Håndbold

24-34

220919

DEN

Aalborg Håndbold

HC PPD Zagreb

30-20

290919

SLO

RK Celje Pivovarna L.

Aalborg Håndbold

28-29

131019

DEN

Aalborg Håndbold

MOL-Pick Szeged

28-35

201019

DEN

Aalborg Håndbold

SG Flensburg-Handewitt

31-28

021119

FRA

PSG German HB

Aalborg Håndbold

37-24

101119

DEN

Aalborg Håndbold

Barca

30-34

161119

ESP

Barca

Aalborg Håndbold

44-35

241119

DEN

Aalborg Håndbold

PSG German HB

29-32

011219

GER

SG Flensburg- Hand.

Aalborg Håndbold

29-32

080220

HUN

MOL-Pick Szeged

Aalborg Håndbold

26-26

160220

DEN

Aalborg Håndbold

RK Celje Pivovarna Lasko

28-24

220220

CRO

HC PPD Zagreb

Aalborg Håndbold

31-30

010320

DEN

Aalborg Håndbold

Elverum Handball

30-28

 

Gruppe D

1

C.S. Dinamo Bucuresti ROU

10

7

3

0

298

256

42

17

2

Orlen Wisla Plock POL

10

5

1

4

267

260

7

11

3

GOG

10

4

1

5

310

319

-9

9

4

IFK Kristianstad SWE

10

3

3

4

283

298

-15

9

5

Chekhovskie Medvedi SLO

10

4

0

6

280

308

-28

8

6

Kadetten Shafhausen SUI

10

2

2

6

280

277

3

6

 

150919

SWE

IFK Kristiansand

GOG

24-33

220919

DEN

GOG

Chekhovskie Medvedi

38-31

250919

ROU

C.S. Dinamo Bucures.

GOG

35-28

131019

DEN

GOG

Orlen Wisla Plock

28-27

201019

DEN

GOG

Kadetten Schaffhausen

35-30

311019

SUI

Kadetten Schaffhaus.

GOG

40-28

101119

DEN

GOG

IFK Kristiansand

37-37

161119

RUS

Chekhovskie Medvedi

GOG

36-28

231119

POL

Orlen Wisla Plock

GOG

27-24

011219

DEN

GOG

C.S. Dinamo Bucuresti

31-32

 

Champions League – 1/8-finaler

1/8-finaler og 1/4-finaler aflyst den 27. april 2020 som følge af COVID-19. EHF har besluttet, at de 4 hold, som ligger nr. 1 i gruppespillet går direkte til Final4, som indtil videre er udsat til den 28.-29. december 2020.

210320

POR

FC Porto Sofarma

Aalborg Håndbold

 

290320

DEN

Aalborg Håndbold

FC Porto Sofarma

 

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

051019

AUT

Alpla HC Hard

Skjern Håndbold

25-26

121019

DEN

Skjern Håndbold

Alpla HC Hard

33-35

 

EHF Cup runde 3

171119

SUI

Pfadi Winterthur Han.

Bjerringbro Silkeborg

33-36

241119

DEN

Bjerringbro Silkeborg

Pfadi Winterthur Hand.

30-34

 

171119

CZE

Talent MAT Plzen

TTH Holstebro

25-30

231119

DEN

TTH Holstebro

Talent MAT Plzen

37-21

 

Gruppespil - Gruppe A

1

SL Benfica POR 

4

4

0

0

121

97

24

8

2

MT Melsungen GER

4

2

0

2

118

118

0

4

3

Bjerringbro Silkeborg

4

2

0

2

124

128

-4

4

4

KPR Gwardia Opole POL

4

0

0

4

97

117

-20

0

 

EHF har aflyst Gruppespillets sidste kampe samt resten af EHF Cup turneringen  den 27. april 2020 som følge af COVID-19

090220

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

SL Benfica

24-33

160220

POL

KPR Gwardia Opole

Bjerringbro Silkeborg

29-32

190220

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

MT Melsungen

35-31

290220

GER

MT Melsungen

Bjerringbro Silkeborg

35-33

210320

POR

SL Benfica

Bjerringbro Silkeborg

 

280320

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

KPR Gwardia Opole

 

 

Gruppe B

1

Rhein-Neckar Löwen GER

4

4

0

0

136

111

25

8

2

USAM Nimes Gard FRA

4

2

1

1

123

117

6

5

3

Liberbank Cuenca ESP

4

1

1

2

111

125

-14

3

4

TTH Holstebro

4

0

0

4

110

127

-17

0

 

090220

ESP

Liberbank Cuenca

TTH Holstebro

29-27

150220

Holstebro

TTH Holstebro

Rhein-Neckar Löwen

27-35

220220

Holstebro

TTH Holstebro

USAM Nimes Gard

28-30

290220

FRA

USAM Nimes Gard

TTH Holstebro

33-28

220320

Holstebro

TTH Holstebro

Liberbank Cuenca

 

290320

GER

Rhein-Neckar Löwen

TTH Holstebro

 

Vælg forbund

Luk