
Trille og Trolle: pelsklædte glædesspredere
Af: Frederik G. Schmidt
Dansk håndbold er velsignet med to af landets bedste maskotter. Magasinet Håndbold har fulgt Trille og Trolle til en festlig dag til landskamp i Aarhus. Se med i videoen nedenfor og kom tæt på indmaden af de to pelsklumper.
Du kan få Trille og Trolle med hjem
Trille og Trolle har fået deres egne bamser. Bamserne er kommet i forlængelse af børnetræningen ’Trille og Trolle i underskoven’. Her er bamserne med til at understøtte det legeunivers, som træningen er bygget op omkring. Bamserne kan både bruges som ’vandrebamser’, der besøger din forenings medlemmer, men de kan også bruges som gaver, præmier eller fidusbamser.
DHF har valgt, at pengene fra salget af bamserne skal gå til en ny stor troldemaskot. En maskot, som kan komme på besøg hos de foreninger, der har ’Trille og Trolle i underskoven’.
Læs mere om ’Trille og Trolle i underskoven’ og køb bamserne
her: